Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Григоров: Регулациите за свързаните лица при кредитите ще затруднят банковите институции

Снимка: Таня Харизанова

Управителният съвет на БНБ прие насоки за свързаните лица при банковите кредити. Решението е на базата на регламент на Европейския банков орган и трябва да се прилага от следващата година.

Регулациите ще затрудня работата на банките, а който иска, ще намери как да ги заобиколи, каза в предаването "Преди всички" Кирил Григоров – изпълнителен директор на Агенцията за кредитен рейтинг"

"Затрудняване на кредитната система, това е сигурно, тъй като това е поредният документ, който се опитва да регулира изцяло дейността на кредитните институции. Специално в тези насоки, на банките ще се наложи да въведат нови системи за идентификация на клиентите и по-скоро новото, което ще бъде, е да изследват какви са взаимовръзките между техните клиенти, за което те трябва да набират допълнително информация и да харчат допълнително ресурси.

В този документ европейският регулатор се опитва да обхване всички възможни случаи в практиката на установяване на взаимосвързаност между клиентите на банката. Изхождайки пак от нашата практика, можем да кажем, че  ако регулаторът регистрира хиляда случаи на взаимовръзка, тези които искат да заобиколят регулацията, те ще измислят хиляда и първия, хиляда и втория начин. Не може чрез такива регулации да се постигне такъв ефект. Не може нормативната уредба да обхване абсолютно всички случаи в практиката."  

Григоров коментира това, че регулациите могат да бъдат полезни да се предотвратят случаи като този с КТБ:

"Специално у нас проблемът е в правораздавателната система, защото какво като имаме насоки и какво като имаме надзорни органи, след като те не си гледат работата, и най-важното ако някой реши да пипне обществените пари, да краде от депозитите на гражданите в банките, трябва да имаме правораздавателна система, която "да го удари през пръстите" и тогава много други няма да се замислят да заобикалят подобни насоки."

Относно това дали банковият надзор ще бъде достатъчно добър, за да забележи проблемните взаимовръзки, Кирил Григоров каза:

"Къде ни е гаранцията, че пак няма да се появи някоя банка, върху която има някакъв фокус – политически или друг интерес, и че върху надзора няма да бъде оказан натиск да постъпи така, както постъпи и в КТБ? Аз не виждам някакви гаранции. Какво се е променило от случая КТБ? Специално в БНБ и в надзора хората са едни и същи."


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна