Eмисия новини
от 12.00 часа
Българско национално радио © 2020 Всички права са запазени

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit Matthew Palmer është në Sofje

Bojko Borisov (majtas) dhe Matthew Palmer
Снимка: BTA

Në një takim në Sofje Kryeministri bullgar Bojko Borisov dhe ndihmës sekretari amerikan i shtetit për çështjet evropiane dhe evroaziatike Matthew Palmer konstatuan thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve tona në kuadrin e NATO-s dhe në marrëdhëniet me BE-në. U theksua se partneriteti me SHBA-në në fushën e energjetikës ka potencial për të rritur sigurinë energjetike të Bullgarisë, përfshi këtu diversifikimin e burimeve dhe itinerareve të furnizimeve të gazit. U shqyrtua gjithashtu integrimi evropian dhe evroatlantik i Ballkanit Perëndimor. Borisov nguli këmbë se “NATO-ja dhe BE-ja duhet të bashkëpunojnë ngushtë për bashkëpunimin më të mirë në komunikimin e tyre me vendet nga regjioni.”

Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Още от