Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмицата, в която коронавирусът превзе Европа

Снимка: PixaBay


През седмицата световните конфликти избледняха пред битката с коронавируса. Започналата от Китай зараза се пренесе в Европа и я превърна в новия си епицентър.

Срещу обществен враг номер едно бяха взети невиждани досега мерки, върна се и позабравеният термин "извънредно положение". 

Шоковата промяна "от глобализация към изолация", възприета от много страни, започна от Италия. Към съвета "мийте си ръцете" се прибави призивът "стойте си вкъщи".

Презапасяването опразни рафтовете на супермаркетите, дефицитна стана и тоалетната хартия. Сринаха се борсите. Затваряха се граници.

Отменени бяха хиляди въздушни полети, сред тях и презокеански. Спектакли и музейни експозиции и даже папските проповеди се преместиха онлайн. Животът доказа за пореден път, че е онова, което случва, докато си правим планове.

Световната здравна организация похвали Италия за мерките, които определи като "истинска жертва".

60 милионната туристическа държава стана неузнаваема, след като първа се обрече на аскетичен живот. Карантина до 3 април - без кино, театър и всякакви масови прояви. Улиците опустяха. Освен училищата и университетите затвориха и заведенията, както и всички магазини без хранителните и аптеките.

Много хора първоначално сметнаха, че "Стойте си у дома" е по-скоро приятелски съвет, но после се отнесоха сериозно и проучване показа, че 90 процента одобряват мерките.

Заради многото заразени Испания също взе драстични мерки  - затворени училища, футболни срещи без публика, отложени фестивали,  в крайна сметка - извънредно положение. Премиерът Педро Санчес призова към благоразумие и единство, за се преодолее кризата. Предупреди, че предстоят тежки седмици, но подчерта, че здравето на гражданите е на първо място.

Паралелно с изявленията за здравето на хората се водеха разговори за цената на кризата.

Евросъюзът обяви, че създава инвестиционен фонд от 25 милиарда евро за действия срещу коронавируса. По-късно увеличи сумата на 37 милиарда. Коршмарът на борсите с паническото разпродаване на акции се изчисляваше в трилиони.

Политиците все пак убеждаваха, че последиците ще са сериозни, но преходни. В същото време случаите растяха лавинообразно, ограниченията бяха все по-строги.
Епидемията ще отмине, каза президентът Доналд Тръмп и призова американците да запазят спокойствие. По-късно обяви извънредно положение, след като спря въздушните връзки с шенгенските държави.

Седмица, в която Китай за пореден път обърна представите за себе си и от символ на източник на заразата стана пример как се преодолява. Рецептата - дисциплина, отговорност, позитивизъм. В страната случаите на нови заразени рязко намаляха, хората започнаха да се връщат на работа.

Междувременно турският президент Реджеп Ердоган продължи да размахва към Брюксел вече неведнъж използвания коз с мигрантите, като предупреди, че няма да затвори границите си за желаещите да отидат в Европа. Той нарече "варварски"  действията на гръцките власти на границата и даже ги сравни с нацистите. Със затоплянето през пролетта потокът от хора ще стигне не само Гърция, но и цялото Средиземноморие, предупреди Ердоган.

Долната камара на руския парламент гласува ключови промени в конституцията. Поправките позволяват на Владимир Путин отново да се кандидатира за президент през 2024 година и да остане начело на страната до 2036 година.

Още за събитията от седмицата можете да чуете в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна