Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осем пациенти на ВМА са близо до пълно оздравяване от коронавирусна инфекция

243 са случаите на Covid-19 в страната, предлагат удължаване на мерките до 12-и април

| обновено на 26.03.20 в 11:42
Проф. Венцислав Мутафчийски
Снимка: БГНЕС

243 са регистрираните в страната случаи на коронавирусна инфекция до момента. От вчера е потвърден един нов случай, като пациентът е от София. Той не е настанен в болница. Това съобщи днес на редовния си брифинг ръководителят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски. "Ще предложим на министъра на здравеопазването да продължи мерките, които изтичат утре, до 12-и април. В същия обем", съобщи още той. 

Ще има и допълнения към противоепидемичния режим

„Единствено се разширява теренът за посещение  - това е за операторите на лицензирани услуги от Българска народна банка – преведено, това са колекторските фирми за събиране на сметки. Освен това ще препоръчаме на министъра на здравеопазването, в заповедта да отпадне поименното изреждане на страните, от които трябва да бъдат карантинирани всички пристигнали и това да бъде (валидно –бел.ред.) абсолютно за всеки един, който пристига в България от чужбина, включително и за чужденците, които желаят да посетят България - да знаят, че 14 дни трябва да бъдат под карантина и да удостоверят къде ще прекарат тази карантина“.

По-късно днес здравният министър Кирил Ананиев издаде заповед, с която удължаването на мерките до 12 април става факт.

На въпрос възможно ли е въобще да няма пик на болестта заради темпото, с което върви нейното разпространение, проф. Мутафчийски коментира:

„И на мен ми се ще много така да бъде, но колегите, които са епидемиолози и то главният санитарен инспектор на републиката казва, че няма шанс". 

Като направи уговорка, че през нощта не се правят изследвания за оздравели, проф. Мутафчийски посочи, че има осем души, които са „нетърпеливи да напуснат ВМА“, но все още не са напълно изчистени от вируса. „Продължаваме да ги тестваме“, обясни професорът.

Болестта е упорита, протича флуктуиращо – „на приливи и отливи“

По отношение на пациентите в тежко състояние, проф. Мутафчийски обясни:

В "Пирогов" има четирима интубирани пациенти, които са в тежко състояние и седем, които са в добро състояние… И четиримата в тежко състояние са интубирани, като единият пациент наистина е в много тежко състояние. Възможно е и да има лош изход от лечението му“.

Във Военномедицинска академия още преди седмица съобщих за двама болни, които са на ръба на дихателна недостатъчност  - засега удържат положението, но отново доказват това, което е и наблюдението на китайските колеги, че болестта има много протрахиран ход и флуктуиращ ход“.

За носенето на маски срещу заразата

„Маските категорично трябва да се поставят на болни лица, защото по този начин се предотвратява при кихане, кашляне да разпространяват аерозол, в който има вируси …и за медицинския персонал, който работи непрекъснато в такава среда. За останалите граждани - ако се чувстват сигурни по този начин, могат да носят маски, но да знаят, че не са защитени 100% . Да, за собствено успокоение….Но ако има болни, дори и да не са с коронавирус, отговорни пред другите хора ще бъдат, ако носят маска“.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна