Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След старта

Димитър Ставрев: САЩ си възвръщат суверенитета върху пилотираните космически кораби

| обновено на 01.06.20 в 18:40
2
Стоп кадър, предоставен от НАСА на 31 май 2020 г. (астронавтите Дъг Хърли и Боб Бенкен).
Снимка: БГНЕС

"САЩ си възвръщат суверенитета върху пилотираните космически кораби и получават нови възможности да мисли върху следващите мисии, които са поставили пред себе си - полети до Луната и до Марс", коментира в предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт" журналистът от списание "Криле" Димитър Ставрев. По думите му дълго време и за Русия, и за САЩ космическите полети са били въпрос на престиж:

"В Америка бързо осъзнаха, че трябва да има и търговска полза от тези полети. Благодарение на космическата програма бяха създадени много нови технологии, които след това бързо бяха реализирани в цивилния живот и по този начин милиардите долари, които бяха вложени в американската космическа програма, започнаха да се възвръщат". 

Частната ракетна компания SpaceX изпрати в орбита двама астронавти на НАСА. Космическата капсула "Дракон" се скачи с Международната космическа станция вчера в 17:16 часа българско време.

Астронавтите Боб Бенкен и Дъг Хърли са първите американци, изстреляни с американска ракета от 9 години, и ще останат в космоса до 4 месеца.

Това стана благодарение на сътрудничеството между НАСА и частната компания SpaceX, чиято собственост е капсулата.

През последните години Съединените щати разчитаха изцяло на Русия.

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че идва нова ера на "американско господство в Космоса". Полетът до Международната космическа станция продължи 19 часа.

Хърли и Бенкен се срещнаха там със сънародника си астронавт Крис Касиди и с двама руски космонавти. В разговор с шефа на агенцията Джим Бриденстийн, Дъг Хърли каза:

"Очевидно е чест за нас да бъдем само малка част от това. Трябва да отдадем дължимото на SpaceX, Програмата за търговски екипи и, разбира се, НАСА. Чудесно е да върнем Съединените щати в бизнеса с изстрелване на екипажи. Много се радваме, че сме на борда на този великолепен комплекс".

Хърли и Бенкен не само изпробват нова капсулна система, но и стартират нов бизнес модел за НАСА. Агенцията вече няма да притежава превозните средства, а просто ще ползва услугата "такси", предлагана от SpaceX на Илон Мъск. Надеждата е и други компании да влязат и да разширят пазара. Аерокосмическият гигант Boeing вече има договор с НАСА.

Цялото интервю на Георги Марков с Димитър Ставрев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна