Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През лятото отитите при децата зачестяват

Снимка: МБАЛСМ Пирогов

Отитът или болките в ушите са често срещано оплакване при децата. Болката при отита не е така интензивна, както болката на зъб, но изисква внимание. Лечението на отитите не трябва да се забавя, защото могат да се получат усложнения – например временно или трайно увреждане на слуха, предупреждава д-р Евтим Александров от Клиниката по уши, нос и гърло към Университетската болница "Света Анна".

Вирусните отити най-често са следствие от преболедуван ринофарингит, уточнява д-р Евтим Александров.

Д-р Евтим АлександровВирусните отити се явяват усложнение на хремата и при деца, и при възрастни. Протичат със силна болка и повишена температура, влошава се общото състояние. При децата най-често се срещат във възрастовата група между 2 и 5 години.

Основните причини за възпаление на ухото са вирусите и бактериите. В летния сезон при по-чести посещения на обществени басейни зачестяват и отитите, причинени от гъбички. Обикновените тапи за уши предпазват от навлизането на вода вътре в ушите.

Тези заболявания преобладават в разгара на летния сезон, когато хората се връщат от море, отбелязва д-р Александров.

Установяването на причината за болката в ушите и лекуването на отита са задължителни заради близкото разположение на органите на слуха до мозъка и рисковете от усложнение на възпалителния процес, който би могъл да засегне съседни тъкани.

„Лечението протича в зависимост от това в кой стадий е самият отит, дали е вирусен, дали е бактериален. Обикновено може да се изчака около 72 часа да се види как ще се развие самата клиника и тогава да се дадат антибиотици. В по-тежките случаи се налага да се направи парацентеза – миниатюрна дупчица на тъпанчето, за да може да изтече течността, която се събира в тъпанчевата кухина“, пояснява специалистът. 

Различават се външен, среден и вътрешен отит. Най-честите видове са възпалението на средното ухо или среден отит. Той може да се прояви в остра и хронична форма. Водещ признак е болката в ухото. Отначало тя се появява като изтръпване, след това се усилва и става постоянна. Затихва за кратко време, а през нощта се усилва.

„Обикновено клиниката се проявява през нощта. Детето се държи за ушичките, фебрилно е, боли го, неспокойно е, просто подсказва, че нещо не е наред. Могат да се вземат баналните антипиретици за успокояване и понижение на температурата и по най-бързия начин да се намери лекар специалист.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна