Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Юра Константинова: "Св. София" е паметник и Турция е подписала с ЮНЕСКО

Много грешно е темата за статута ѝ да се представя като спор между християнството и исляма

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Църквата "Света София" е паметник на световното културно наследство и Турция е подписала този договор за присъединяване към ЮНЕСКО". Това каза пред БНР доц. д-р Юра Константинова от Института за балканистика към БАН. Според нея не трябва да се дели храмът на различните националности, а да се види като един уникален храм, построен като църква, а по-късно превърнат в джамия, но от 1985-а година - паметник на ЮНЕСКО. 

По думите ѝ има две заинтересовани страни от статута на църквата "Света София" в Истанбул - това са Турция, на чиято територия се намира храмът, и ЮНЕСКО - международната институция, която провъзгласи този паметник за част от културното наследство на света.

"Всички ние, като граждани на света, имаме интерес от запазването на църквата "Света София" като музей", подчерта доц. Константинова. 

Тя беше категорична, че е абсолютно грешна гледната точка да се представя спорът за статута на "Св. София" като спор между християнството и исляма. Затова нейното мнение е, че Българската православна църква не трябва да излизат със становище по темата, както направиха руската църква и гръцката църква. 

"По-скоро смятам, че български учени и интелектуалци трябва да излязат с едно писмо за запазване на този паметник на световното културно наследство, отколкото да позволим да ни поставят в една грешна ситуация", заяви доц. д-р Юра Константинова.

В сегашния си вид църквата "Св. София" е построена на мястото на два по-стари храма през VI век по заповед на византийския император Юстиниан. "Св. София" е катедрален храм на Вселенския патриарх и църква в продължение на 936 години. Там са коронясвани византийските императори.

След превземането на Константинопол от османците през 1453 г. "Св. София" е превърната в джамия. Тогава намиращите се в нея византийски мозайки са били замазани с гипсова смес, което ги е спасило от унищожение. Като джамия храмът е служил 481 години.

"Св. София" е затворена за мюсюлмански богослужения през 1931 г., а на 24 ноември 1934 г. турският Министерски съвет взема решение за превръщането ѝ в музей. И така до днес. Когато отново се оказа обект на политически дебат и спор между мюсюлмани и християни. Известно е мнението на турския президент Реджеп Ердоган, който насърчава подема на религиозния консерватизъм, че превръщането на "Св. София" в музей е "много голяма грешка". И неведнъж е изразявал през последните десетилетия намерението да превърне "Ая София", както храмът е наричан в Турция, в място за мюсюлмански богослужения.

Интервю на Весела Владкова с доц. Юра Константинова в предаването ''Събота 150'' можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени