Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пирин Ултра" - по-добре отлагане, отколкото фалит*

Заради коронавируса състезанието се отлага за догодина

Пирин Ултра
Снимка: Пирин Ултра

*Това гласи един от отзивите в социалните мрежи на новината, че престижният планински ултрамаратон тази година няма да се състои, заради ситуацията с коронавируса. Съобщението донесе разочарование за бегачите, които, въпреки затрудненията през последните месеци, положиха огромни усилия да се поддържат във форма за старта.

Две поредни години една от дистанциите (66 км) на състезанието беше етап от Световните серии по скайръниг. Затова за старта в Банско пристигаха представители на световния елит, сред които Рагна Дебатс, Пере Аурел, Кирил Николов-Дизела, Бенят Мармисол и др. 

Рагна Дебатс в Пирин
Миналата година в трите старта на “Пирин Ултра” участваха 500 души от 39 държави. Тази година организаторите на състезания от Световните серии трябваше да решат дали да проведат надпреварите, без, обаче, резултатите да се включват в генерално класиране. 

"В края на май и началото на юни имахме сериозна доза оптимизъм, предвид ситуацията с COVID-19 в България, елиминирането на основните ограничения и препятствията пред пътуващите. Въведохме и доста промени в планирането на състезанието - как точно ще бъде изпълнено, така че да бъде максимално безопасно за всички бегачи и за публиката" - разказа пред БНР организаторът на "Пирин Ултра" Димитър Димитров.

Стартът
Според него ситуацията в последните дни е показала, че сегашният модел за масови събития не е устойчив и увеличава значително рисковете пред организацията. 

"Негативните ефекти са много, както от гледна точка на практическото изпълнение, така и по отношение на записванията, работата със спонсори и пр. Несигурността за пътуващите също е основен проблем, тъй като към момента над 60% от записалите се са идващи извън България.

Решението ни е да отложим изцяло събитието за 2021 г., като запазваме регистрациите на всички участници без допълнителни такси. При всички положения, това не е лесно решение, тъй като създава неудобства за бегачите, но, от друга страна, цялото съществуване на състезанието е подложено на сериозен риск. Таксите към Световната купа и направените до момента разходи не само че не се връщат, но няма как да бъдат използвани за следващото издание, т.е., на практика, са загубени. 

Положителното за нас, е че решението ни беше прието с разбиране от общността, вкл. и в България, което определено ни мотивира за следващите издания. Засега дебютът на трасето Pirin Extreme, което се очаква да бъде едно от най-атрактивните и трудни скай състезания в световен мащаб, остава да се случи в бъдеще". 

По трасето
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна