Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се разви street art в София

„There is Light“ с участието на Nasimo
Снимка: Urban Creatures
София се оказва една от европейските столици с много добре развито street art (в превод: улично изкуство). Чужденците се впечатляват от високото ниво на художественост на българските стенописи, които показват добре развита графити култура.
Първите графити в София се появяват в средата на 90-те години, като говорим за начало на по-скоро класическите графити - Нюйоркските графити, тези в които е важен стилът и буквите.

Кога в България графитите минават в ниво стенопис? Това е около 2010 - 2011 г. с първите стенописи на "140 идеи".

"Съвсем в началото тръгват от Зона Б-5 и там някъде много добре пасват, заради странната архитектура на квартала", разказва културологът Цветан Бизев, един от основателите на Sofia Graffiti Tour.

Всяка стъпка от развитието на графити културата в София е детайлно разказана в увлекателна и динамична история, която стига до наши дни. Това, че градът е така изрисуван, впечатлява изключително много чужденците, които посещават столицата. Разкриват се стенописи и street art, който се заиграва със средата.

“Впечатлява ги това, че реално стенописите тук са на много високо ниво. Мислейки за София, не са мислили за нещо алтернативно и graffiti street art. Сега обаче все повече този имидж започва да се създава”, допълва Цветан Бизев.

Проектите на Visionary много често третират социални теми - бежанци, толерантност, екология. В експресията си артистите боравят и преплитат различни видове изкуство - графити, съвременен танц, поезия, 3D mapping и т.н.
Дали може градското пространство да служи за пропаганда - да, дори точно така се заражда street art-а”, обяснява Деляна Ангелова - един от основателите и проектен мениджър на Фондация Visionary. “Това е платното, на което хората са засягали темите на деня и са ги доразвивали и са ги превръщали в начин на промяна”, допълва тя.
“Има рисувачи - хора, които предават реалността, но има и художници, които създават реалността. Именно това създаване на друга, различна реалност, е най-сложно. Това да си многопластов, дълбок. Да не се бориш със самия процес на рисуване, а с процесите, които протичат в главата ти”, допълва Ясен Гешев - основател на организацията Urban Creatures - платформа за промяна на градската среда.  

Цялата история на развитието на графити културата в София, чуйте в репортажа на Антония Руменова и Боян Бочев в звуковите файлове.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна