Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спокойно премина 27-ият ден на протести в столицата

| обновено на 05.08.20 в 00:09
Снимка: БГНЕС

В 27-ия ден на протести в София движението в града беше блокирано на три ключови места - "Орлов мост", кръстовището при ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" и това при площад "Независимост".  Полицейското присъствие пред Министерският съвет беше засилено. Обстановката на протеста беше спокойна. 

Хората се събраха в 19 ч. пред сградата на Министерския съвет.  Минути преди 21 ч. Велислав Минеков от т. н. "Отровно трио" съобщи на хората, събрали се пред Президентството, за блокирания път към ГКПП "Капитан Андреево". Новината беше посрещната с бурни овации. Минеков съобщи още, че главният прокурор Иван Гешев е увеличил охраната си с още 13 души, което щяло да струва 1 милион лева на данъкоплатците. Това предизвика недоволството на събралите се. Те се заканиха да посрещнат Бойко Борисов на "Цариградско шосе" за конференцията, на която ГЕРБ събира актива си.  

Проведе се и традиционното шествие на протестиращите в центъра на София. То започна минути след 21 ч. Протестиращите преминаха за около 20 минути през бул. "Цар Освободител" до "Орлов Мост". За кратко беше блокирано кръстовището с ул. "Г. С. Раковски". Движението по бул. "Дондуков" пък беше освободено. Към 23 ч. на "Орлов мост" все още имаше доста хора, предимно младежи. 

Спокойна е обстановката на „Орлов мост“ към полунощ. 

В палатковия лагер има стройна организация, установи БНР. Когато се зададе линейка, се прави коридор тя да премине безпрепятствено без да застрашава хората няколко. Координаторите на лагера носият жълти жилетки, които отговарят за реда и тишината. Има и комуникация с другия лагер - този пред Ректората на Софийския университет. Протестиращите от "Орлов мост" са изпратили днес храни, дарени от граждани, на майките на деца с увреждания в другия лагер.

В палатковия лагер на "Орлов мост" се прожектират филми. Протестиращи са поставили и пощенска кутия, в която събират послания към депутатите и управляващите. Мнозина от идващите на протеста влизаха между палатките и разговаряха с протестиращите, които нощуват в тях. 

Хората от палатките са категорични, че няма да се откажат от исканията си за пълна промяна на системата и оставка на правителството и главния прокурор.

„Няма да се предадем и ще стоим докрай“, сподели протестиращ пред БНР.


По-рано днес, около 21 ч., Малка група от десетина протестиращи се отправи към сградата на БНТ с призиви за оставка на генералния директор на телевизията Емил Кошлуков и искане за достъп до националния ефир, за да изразят мнението и исканията си. Те снимаха разговорите си с охраната на телевизията, която не ги допусна до сградата.



По-рано днес стана ясно, че общо 5 души са обявили гладна стачка в палатковия лагер пред Министерски съвет.

Един от тях вече 5 денонощия не се храни и не пие вода. Състоянието му не е никак леко, обясниха протестиращи с него в палатките. През деня е бил прегледан и от лекар, но въпреки препоръките им Владимир Генов ще продължи да гладува и да не приема течности:

“Не мога да определям сам състоянието си, мога да кажа, че се появиха болки в бъбреците. Преценил съм, че това е начин да предизвикам онези отсреща да направят нещо, което се иска от всички нас. За мен има по-важни неща от здравето“, каза той и уточни:

“За първи път протестирам с такъв вид протест, протестирал съм по други начини. И разбрах, че само с викане през мегафон и търсене на справедливост не става, трябва да се търси и по друг начин. Реших, че това е начинът! Това са каузи и за тях си струва абсолютно всичко“.

Исканията са добре известни: Оставка на правителството и на главния прокурор, дистанционно и машинно гласуване и свикване на Велико народно събрание за промени в конституцията.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!