Таекуон-до ITF: Два златни медала и над десет сребърни и бронзови спечелиха българите на Европейското първенство

Два златни медала спечелиха българските състезатели по таекуон-до ITF на Европейското първенство в Барлета, Италия. Европейските шампионки са Любина Спасова в категория до 75 кг и Лидия Дукова в категория над 75 кг в най-престижната дисциплина – спаринг. Красимир Гергинов, вицепрезидент на Българската федерация по таекуон-до ITF и треньор на националния отбор съобщи, че днес е последният ден от състезанието, на което нашите се надяват също да спечелят призови места. На това Европейско България защитава позициите си от миналата година, когато зае второ място в комплексното класиране по държави по брой спечелени медали след Русия. Тази година шампионите до момента са по-малко от миналата година, но за сметка на това нашите спечелиха много втори и трети места. „Толкова много бронз ще донесем, че ще направим статуя” – шегуват се в българския лагер. Успехът е още по-голям, като се има предвид, че за таекуон-до ITF държавата не отпуска пари нито за лагери, нито за подготовка. В последните десет години националите са неизменно сред най-силните състезатели и независимо от ограничените средства за подготовка, на състезанията отиват винаги за призово класиране, а не – за участието. Медалистите от Европейското първенство в Италия до момента са: Станислав Арабаджийски, спаринг до 57 кг, трето място, Дюк Нуамеруе, спаринг до 78 кг, трето място, Мариян Макавеев, спаринг до 85 кг, трето място, Николай Кехайов, спаринг плюс 85 кг, трето място, Спаринг жени отборно – трето място, Тодор Козлодеров, форма (тъль) до 4 дан – 2 място, Албена Малчева, форма (тъль) до 4 дан – 2 място, Любина Спасова, форма (тъль) до 1 дан – 3 място, Мъже, форма отборно – 3 място, Цветан Симеонов, ветерани, форма – 2 място, Амалия Колева, самозащита – 3 място, Анелия Милкова, спаринг до 45 кг – 3 място, Амалия Колева, спаринг до 57 кг – 3 място, Албена Малчева, спаринг до 63 кг – 3 място, Дюк Нуамеруе, специална техника – 3 място, Албена Малчева, специална техника – 3 място, Цветан Симеонов, спаринг ветерани също спечели медал.