Eмисия новини
от 13.00 часа
Bojko Borisov

Kryeministri u falënderoi të gjithë bullgarëve për përpjekjet dhe disiplinën e tyre

Ditën e 100-të të krijimit të Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e koronavirusit kryeministri Bojko Borisov u falënderoi të gjithë bullgarëve për përpjekjet dhe disiplinën gjatë kësaj periudhe. “Bëmë më të mirën në kohën e një pandemie shumë të..

04.06.20 09:44 |
Kryeministri Borisov

Pas 15 qershorit mbeten vetëm masat sociale kundërepidemike

Më 15 qershor skadon gjendja e jashtëzakonshme epidemike në lidhje me pandeminë e Covid-19. Pas kësaj date do të mbeten vetëm masat sociale. Këtë e tha Kryeministri Bojko Borisov në mbledhjen e sotme të qeverisë. Sipas Kryeministrit urdhëresa për..

03.06.20 13:01 |

Mbi 300 mijë euro për Manastirin e Rilës pas vizitës së Kryeministrit në të

Qeveria do të sigurojë 600 mijë leva ( rreth 307 mijë euro) për punime të restaurimit dhe mirëmbajtjes të Manastirit të Rilës, i cili është ndër monumentet arkitekturore më të mëdha të Bullgarisë. Këtë e tha Kryeministri Borisov pasi vizitoi manastirin..

02.06.20 15:12 |

Kryeministri shprehu nderime ndaj viktimave për lirinë e Bullgarisë

Përulje para sakrificës së Botevit dhe të të vdekurve për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë! Paqja, të drejtat e njeriu, mirëkuptimi mbrohen çdo ditë me vepra. Të krenohemi me paraardhësit tanë dhe të ndjekim rrugën evropiane të cilën na treguan! Këtë e..

02.06.20 11:47 |

Kryeministri: “Miqtë nga Serbia janë të mirëseardhur në bregdetin dhe malet tona”

Në një drekë pune në qytetin Veliko Tërnovo (Bullgari Qendrore) Kryeministri bullgar Bojko Borisov dhe Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç diskutuan sezonin turistik dhe shkëmbimin e turistëve. Në kishën “40 Martirët e Shenjtë” që daton në shekullin..

01.06.20 20:12 |

Borisov dhe Vuçiç inspektuan ndërtimin e “Rrymës Ballkanike”

Në helikopterin e qeverisë Kryeministri Bojko Borispov ia tregoi nga ajri mysafirin e vet – Presidentit serb Aleksandër Vuçiç përparimin e ndërtimit të “Rrymës Ballkanike”. Gazsjellësi është me gjatësi 474 km. Deri në kufirin serb do të ndërtohen..

01.06.20 12:30 |

Autostrada deri në Serbi duhet të jetë e gatshme deri në fund të vitit

Kryeministri Bojko Borisov priti Presidentin serb në Aeroportin e Sofjes. Të dy shprehën bindjen se pavarësisht nga vështirësitë lidhur me epideminë e Covod-19, do të vazhdojë realizimi i autostradës “Evropa” dhe i gazsjellësit “Rryma Ballkanike”...

01.06.20 11:17 |

Kryeministri dhe Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale përshëndetën fëmijët me rastin e 1 qershorit

Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti të gjithë fëmijët me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijës. Ju uroj fëmijëri të shkujdesur, jini kureshtarë dhe të buzëqeshur, shkroi në profilin e vet social Kryeministri. Ministrja e Punës dhe..

01.06.20 11:06 |
Rexhep Erdogan (majtas) dhe Bojko Borisov

Vetëm moti i keq mund t’i ftohë marrëdhëniet Bullgari-Turqi

Gjatë vizitës në Burgas Kryministri Bojko Borisiv ishte pyetur nga BNR-ja për planet e presidentit turk Rexhep Erdogan, i cili para disa ditësh shpalli krijimin e një zone 5-kilometrashe ushtarake përgjatë kufirit bullgar në rajonin e qytezës..

31.05.20 15:06 |
Bojko Borisov dhe Alaksandër Vuçiç

Vizita e parë politike në Bullgari pas pandemisë

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç do të mbërrijë në Bullgari më 1 qershor për vizitë me ftesë të Kryeministrit Bojko Borisov. Kjo do të jetë vizita e parë e një politikani të huaj tek ne pas pandemisë. Borisov dhe Vuçiç do të inspektojnë përparimin..

31.05.20 11:50 |
Всички новини: днес | вчера