Eмисия новини
от 15.00 часа
Prof. Petko Sallçev

Arka e Shëndetësisë në Bullgari ka rezervë financiare

Me rritjen e propozuar të mjeteve financiare për shtigjet klinike për sëmundjet ngjitëse do të stimulohen hallakat e përgjegjshme për mjekimin e këtyre sëmundjeve. Para BNR-së prof. Petko Sallçev, drejtor i Arkës Kombëtare të Shëndetësisë..

05.07.20 12:36 |
Kryeministri Bojko Borisov

Nuk do të ketë shtrëngim të masave në Bullgari gjatë stinës verore

Do të shpresohet vetëm tek kufizimet e vetë qytetarëve, pavarësisht nga zhvillimi i situatës së Covid-19. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë inaugurimit të rrugës së Pomories në bregdetin jugor të Detit të Zi. Ai vuri në dukje se..

05.07.20 12:18 |

Gjendja epidemike në Bullgari është nën kontroll

Situata ndiqet shumë strikt, por nuk përjashtohet kthimi i kufizimeve , që të mos ngarkohet sistemi shëndetësor. Me rastin e rritjes së numrit të të infektuarve prof. Iva Hristova, zëvendësdrejtoreshë e Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve..

05.07.20 11:46 |

Rastet e reja të Covid-19 në Bullgari janë 180

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 180 raste të reja të Covid-19 nga 2591 PCR teste të bëra, tregojnë të dhënat e Sistemit Informativ Kombëtar. Deri tani tek ne janë ripohuar gjithsej 5677 raste të koronavirusit të ri, 2538 prej të..

05.07.20 09:58 |

Covid-19 në Bullgari: Dita 119

Situata lidhur me kororonavirusin në Bullgari ende është nën kontroll Jemi në kulmin e dytë të valës së parë të koronavirusit. Pritet që vjeshtën numri i të infektuarve me koronavirus në Bullgari që nga fillimi i epidemisë të jetë rreth 10..

04.07.20 17:55 |
Marin Rajkov

Ambasadori bullgar në Londër e quajti listën britanike “anomali”

Ambasadori i Bullgarisë në Londër Marin Rajkov komentoi posaçërisht për BNR-në se është jashtëzakonisht i befasuar se qeveria britanike nuk e ka vendosur Bullgarinë në listën e 59 vendeve deri në të cilat janë lejuar fluturimet pa karantinë. Rajkov..

04.07.20 17:49 |
prof. dr. Nikollaj Vitanov

Situata lidhur me kororonavirusin në Bullgari ende është nën kontroll

Jemi në kulmin e dytë të valës së parë të koronavirusit. Pritet që vjeshtën numri i të infektuarve me koronavirus në Bullgari që nga fillimi i epidemisë të jetë rreth 10 000, prognozoi para Televizionit Kombëtar Bullgar matematikani Nikollaj..

04.07.20 14:40 |

Deri në 7000 euro është ndihma e njëhershme për bujqit për shkak të Covid-19

Bullgaria kërkoi nga BE-ja që ndihma t’u jepet bujqve në bazë të të gjitha shpenzimeve të tyre suplementare për shkak të koronavirusit për tokat e punueshme dhe për krerë kafshe. Komisioni Evropian e refuzoi këtë propozim duke vendosur që..

04.07.20 10:53 |

182 raste të reja të Covid-19

182 raste të reja të regjistruara të Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, tregon Sistemi Informativ Kombëtar. PCR testet e bëra gjatë 24 orëve të fundit janë 2583. Rastet e ripohuara të Covid-19 në vend që nga fillimi i pandemisë janë 5497. 2366 prej tyre..

04.07.20 09:28 |

Covid-19 në Bullgari: Dita e 118

Dy here më shumë para për shtegun klinik për koronavirus Kryeministri Bojko Borisov u takua me Shtabin Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19. Në bisedim kanë marrë pjesë ministrat e shëndetësisë, financave dhe të ekonomisë. Ministri i..

03.07.20 20:04 |
Всички новини: днес | вчера