Eмисия новини
от 11.00 часа

Covid-19 në Bullgari: Dita e 140

Kaluam kufirin psikologjik prej 10 mijë të infektuarve me koronavirus 270 raste të reja të Covid-19 janë konstatuar gjatë 24 orëve të fundit nga 5963   teste të bëra, sipas Portalit Unik Informativ. Kështu numri i përgjithshëm..

25.07.20 18:09 |
Снимка: АП/БТА

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania prognozon rritje të porsa infektuarve me koronavirusin gjatë muajit gusht Numri i të infektuarve me Covid-19 mund të arrijë 1200-1600 në ditë, vihet në dukje në prognozën e Komisionit Tekniko-Shkencor pranë Komitetit Kombëtar për..

17.07.20 14:24 |
Krasimir Karakaçanov

Sipas Zëvendëskryeministrit Karakaçanov ka dy skenarë – qeveri e re, ose zgjedhje

Ka dy variante – qeveri e re në këtë Parlament dhe shumicë, ose zgjedhje para afatit, tha Zëvendëskryeministri Krasimir Karakaçanov. Çështje bisedimesh në koalicionin në pushtet është nëse Kryeministri i tanishëm Bojko Borisov do ta ruajë postin e..

16.07.20 16:17 |

Bullgaria ka imponuar 36 prej 43 masave kufizuese kundër Covid-19

Një ekip ndërkombëtar prej psikologëve, psikiatërve dhe mjekëve po studion në cilën mënyrë masat kombëtare kundër epidemisë ndikojnë psikikën e qytetarëve në 10 vende të BE-së dhe në Indi . Studimi është financuar nga Komisioni Evropian.  Tani..

09.07.20 13:42 |

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike mbetet deri në fund të korrikut

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike vazhdon deri në fund të korrikut, bëri të ditur Ministri i shëndetësisë Kirill Ananiev në një brifing të jashtëzakonshëm të Shtabit Operativ kombëtar për kundërvënien e koronavirusit. Po forcohet kontrolli i..

06.07.20 14:27 |

130 janë të konfirmuarit e rinj me koronavirus, testimet – 2946

130 janë rastet e reja të Covid-19 për 24 orët e fundit, tregojnë të dhënat e sistemit unik informativ. Testimet e bëra janë 2946. Numri i përbashkët i të infektuarve nga fillimi i pandemisë shkoi në 4114 veta. Aktualisht në fazën aktive të sëmundjes..

24.06.20 08:43 |
Banka Popoullore Bullgare

Banka Qendrore merr masa kundër rritjes së kredive të këqija

Banka Popullor Bullgare prognozon rritjen e kredive të këqija dhe prandaj cakton rezervën prej 0,5% prej kapitalit të bankave gjatë tremujorit të katër. Banka Qendrore kujton se që në fillim të krizës së Covid-19 ishin bërë rekomandime, të cilat..

23.06.20 18:53 |

S’ka të vdekur nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit

33 janë rastet e reja të të infektuarve me Covid-19 në vend për 24 orët e fundit, informon Portali Informativ. Kjo do të thotë 84 veta më pak në krahasim me ditën e mëparshme. Testimet e bëra janë 560. Numri i përbashkët i të konfirmuarve me virusin..

22.06.20 08:11 |

Shumë janë pyetjet e lidhura me vaksinën e ardhshme kundër Covid-19

“Jemi afër krijimit të vaksinës kundër koronavirusit. Dyshimet janë të shumta – a do të sigurojë mbrojtje të sigurt, apo vetëm do të çojë në një formë më të lehtë të sëmundjes” , komentoi para mikrofonit të BNR-së drejtori i Qendrës Kombëtare për..

21.06.20 14:09 |
Dr. Nikollaj Brënzallov

Para pranimit në spital çdo pacient duhet të testohet për Covid-19

“Epidemia është pothuaj e frenuar, por situata mund të dalë jashtë kontrollit, në se njerëzit nuk kuptojnë se koronavirusi nuk ka ikur dhe se duhet të jenë të disiplinuar. Duhet të jemi të vëmendshëm, sepse shumica e rasteve vijnë nga vatra të..

21.06.20 12:59 |
Всички новини: днес | вчера