Eмисия новини
от 07.00 часа

Po organizojnë ekspozitën ushtarake ndërkombëtare “Hemus 2020”

Po vazhdon përgatitja për Ekspozitën ndërkombëtare për teknikë dhe shërbime ushtarake “Hemus 2020 – mbrojtje, antiterrorizëm, siguri”, e cila do të zhvillohet nga 30 shtator deri më 3 tetor në Plovdiv. Ekspozita organizohet një herë në dy vjet tashmë..

30.06.20 17:36 |

"Kinemaja verore në park" kthehet në Plovdiv

Për vitin e tretë me radhë qytetarët dhe miqtë e Plovdivit (Bullgari Jugore) mund të ndjekin projektimet e filmave “Kinema verore në park”. Që nga 1 deri më 19 korrik gjatë maratonës kinematografike do të projektohen filma bullgare, evropiane..

20.06.20 04:00 |

Lagja artistike e Plovdivit Kapana nis të gjallërohet përsëri

Pandemia e Covid-19 dhe kufizimet kundër epidemisë ndikuan negativisht shumë ngjarje kulturore, të planifikuara muaj të tërë më parë.Shumë evente u anuluan, të tjera – u shtynë për pjesën e dytë të vitit me shpresën se atëherë jeta do të..

18.06.20 09:53 |
Dr. Angell Kunçev

2% prej bullgarëve kanë qenë në kontakt me koronavirusin

Mesatarisht 2% prej njerëzve në Bullgari kanë takuar virusin Covid-19. Kjo do të thotë se teoria për fitimin e imunitetit kolektiv nuk mund të jetë e vlefshme për vendin tonë, tha kryeinspektori i shëndetësisë prof. asoc. Angell Kunçev. Ky..

15.06.20 15:42 |

15 veta janë arrestuar pas një përleshjeje në Plovdiv

15 veta janë arrestuar pas një përleshjeje në qytetin e dytë për nga madhësia në Bullgari Plovdiv. Incidenti ka ndodhur dje në mbrëmje, në orën 20.30 afër Qytezës së Panairit. Pjesëmarrësit në përleshje janë të moshës nga 16 deri në 30 vjet..

13.06.20 13:40 |

Nuk janë zbuluar raste të koronavirusit në Plovdiv pas testeve të zhvilluara

Në Plovdiv nuk ka koronavirus, tregojnë rezultatet e para të testimit që u zhvillua në mes të majit sipas metodës ELISA. Janë testuar rreth 1100 veta. Vetëm në 12 prej 958 testeve janë gjetur antitrupa, por testet e tjera PCR nuk kanë rezultuar me..

11.06.20 15:59 |
Spitali rajonal i Pazarxhikut

Pacientët me Covid-19 nga Pazarxhiku do të mjekohen në Plovdiv

Pacientët me koronavirus nga qyteti Pazarxhik, të cilët kanë nevojë për mjekim intensiv do të dërgohen në qytetin e afërt Plovdiv, Bullgari Jugore. Kjo është për shkak të karantinës së personelit mjekësor në repartin e reanimacionit të spitalit të..

27.05.20 19:18 |

Në Plovdiv kërkojnë pjesëmarrës në një studim zyrtar për koronavirusin

Në një studim zyrtar i cili do të zhvillohet sipas metodës “ELISA” do të përfshihen sipas parimit të rastit 1000 veta, 200 prej të cilëve mjekë dhe nëpunës mjekësorë nga gjashtë spitale. Po vazhdon testimi i personelit në institucionet..

18.05.20 18:30 |
Harta, e cila tregon epiqendrën e tërmetit sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës, Gjeodezisë dhe Gjeografisë pranë Akademisë Bullgare të Shkencave.

Tërmet lëkundi Bullgarinë

Instituti Kombëtar i Gjeofizikës bëri të ditur për Radion Kombëtare Bullgare se disa minuta pas orës 14.00 të premten në të gjithë vendin është ndjerë tërmet relativisht i fortë me magnitudë 4,5 të shkallës Rihter. Epiqendra është  afër qytetit Plovdiv..

01.05.20 15:38 |

Forumi më i madh i bujqësisë në Ballkan hapet në qytetin Pllovdiv

Si teknologjitë e larta ndryshojnë rrugën nga ara deri te trapeza – kjo është tema kryesore e forumit më të madh në Ballkan për biznesin agrar, verëra, ushqime dhe teknikë bujqësore – AGRA, i cili mbahet nga 19 deri më 23 shkurt në qytetin Ploviv.  Në..

19.02.20 09:42 |
Всички новини: днес | вчера