Eмисия новини
от 05.00 часа
Stefan Komandarev

Filmi “Në rreth” fitoi çmime në Festivalin e Kinemasë GoEast

Filmi bullgar “Në rreth” i regjisorit Stefan Komandarev fitoi dy çmime në Festivalin Ndërkombëtar të Kinemasë GoEast - “Zambaku i Artë” dhe Çmimin e kritikës. Në Festivalin që u zhvillua në Visbaden të Gjermanisë u prezantuan 107 filma nga 40 shtete...

12.05.20 10:33 |

“Daire içinde” filmine Wiesbaden’de GoEast Film Festivalinde ödül

  Yönetmen Stefan Komandarev’in “Daire içinde” filmi Wiesbaden’de GoEast Film Festivalinin iki ana ödülünü de aldı. “Altın nilüfer” ve “Eleştirmenlerin ödülünü” alan film, online jüri ve tamamen sanal değerlendirmede yüksek dereceyi almış oldu...

12.05.20 10:30 |

Sinema endüstrisi pandemiden en çok zarar gören sektörlerden biri

Pandemi döneminde Bulgaristan’daki bütün sinema projeleri durduruldu. Bu sektörden binlerce kişi işsiz kaldı. Ülkede bir film projesinde en az 200- 300 kişi çalışıyor. Bu insanlara şimdi iş yok ve anlaşılan bu uzun süre böyle devam edecek.  Film..

18.04.20 17:33 |
Manastiri i Rillës

Një film britanik tregon bukurinë e malit Rilla

Televizioni BBC 2 transmetoi filmin me seri “Pelegrinazhi: Rruga deri në Stamboll”. Një pjesë e madhe e filmit i është kushtuar shtegtarisë nga qyteti Samokov deri në Manastirin e Rillës. Një përshtypje shumë të madhe bëjnë kuadrot e shtegtarisë në Rrugën..

16.04.20 16:27 |

Master of Art në dy formate – i pari është online

Programi festivalit Master of Art përfshin veprat më të mira të kinemasë dokumentare botërore. Ky fakt e bëri këtë veprimtari një nga ngjarjet më të pritura kulturore tek ne. Motoja e edicionit të ardhshëm të pestë është   “Përqafo artin”...

09.04.20 13:53 |

Vetëm në detin e stuhishëm shihet se kush janë kapitenët e mirë

Edhe në kohën e masave të jashtëzakonshme kundër një kërcënimi i cili e largon njerëzit nga njeri tjetri, krijuesi i vërtetë nuk mbetet në shtëpi, por hap shqisat për të analizuar botën përreth. Kështu shpejtë e shpejtë Stiljan Ivanovi..

01.04.20 14:03 |
Stefan Kitanov

“Sofia Film Fest” është duke përgatitur një version virtual në internet

“Sofia Film Fest” fillon një projekt të ri online quajtur “Përfytyro”. Më 12 mars duhej të fillonte zyrtarisht edicioni i 24-të i festivalit, por veprimtaria u shty për qershor për shkak të masave të jashtëzakonshme kundër koronavirusit. Deri atëherë ekipi..

19.03.20 17:17 |

Ditë të Kinemasë Ortodokse

Edicioni i 13-të i Ditëve të Kinemasë Ortodokse hapet më 10 mars me filmin e regjisores Natalija Batraeva “Porta e Doneckut”. Në të rikrijohet jeta e disa murgeshave nën të shtënët e luftës. Ata gjejnë kuptimin e jetës në shërbimin e Zotit dhe të..

07.03.20 10:05 |

“Sofia Film Fest” pret miq të njohur në edicionin e vet të 24 gjatë muajit mars

Regjisorja polake Agneshka Holland dhe aktorja Xheralldin Çaplin do të jenë mikesha të posaçme në edicionin e 24 të “Sofia Film Fest”. Regjisorja e njohur e cila prezantoi në Berlinale filmin e saj më të ri “Sharlatani” do të dekorohet me çmimin e posaçëm..

21.02.20 15:49 |

Bansko bëhet qendra e kinemasë ekstreme

Nga 20 deri më 22 shkurt pushimorja dimërore Bansko bëhet organizator i Panoramës Tradicionale të Kinematografisë"Snow Cinema – filma për ski dhe snoubord”. Në program u përfshin filma për sporte ekstreme të cilat sfidojnë vullnetin dhe shpirtin...

15.02.20 14:05 |
Всички новини: днес | вчера