Eмисия новини
от 03.00 часа

Motokino - atraksioni i ri i kinemasë në Sofje

Në pjesë të ndryshme të Evropës pandemia e riktheu për jetë të re kinemanë në makinë-një shenje dalluese të kulturës amerikane nga vitet 50 të shekullit të kaluar. Hyrja e teknologjive moderne dhe zhvillimi i tyre tepër i shpejt, çoi deri në..

25.07.20 07:00 |

“Mania e Filmit Veror - Bansko” prezanton peizazhe befasuese nga vendet e paarritshme

Adhuruesit e bukurisë ekstreme të natyrës do të mund të ndjekin në tre mbrëmje të radhës nga data 23 deri më 25 korrik përzgjedhjen e filmave më të mirë nga “Bansko Film Fest 2019”, njofton korrespondentja e Radios Kombëtare Bullgare Keti Trençeva. Në..

23.07.20 12:26 |

“Të shkëputesh” nga toka - film i shkurtër për skate kulturën në Festivalin “Burgas 2020”

“Skate modern” nga viti 2014, “I humbur në Karanca” nga viti 2019 dhe “Derisa të mos arrijmë Lindjen” nga viti 2018, janë pjesë nga titujt e filmave   të cilët do t’i detyrojnë shikuesit “të harrojnë” për gravitacionin tokësor gjatë kohës së..

18.07.20 06:00 |

Vdiq shkrimtari i njohur maqedonas Mile Nedellkovski

Mile Nedellkovski është shkrimtar, poet dhe dramaturg i njohur nga Maqedonia e Veriut. Është mbajtës i shumë çmimeve për krijimtarinë e vet. Ka lindur në vitin 1935 në Prilep dhe ka studiuar në shkolla bullgare. Nedellkovski është autor i i shumë..

22.06.20 09:01 |
Kamen Kalev

Filmi bullgar “Shkurt” është në seleksionin e Festivalit në Kan

Filmi bullgaro-francez “Shkurt” u përfshi në seleksionimin zyrtar të Festivalit Kinematografik në Kan 2020. “Shkurt” është filmi i katërt me metrazh të plotë të regjisorit Kamen Kalev, i cili është edhe skenarist, operator dhe montues i veprës...

04.06.20 07:46 |
Stefan Komandarev

Filmi “Në rreth” fitoi çmime në Festivalin e Kinemasë GoEast

Filmi bullgar “Në rreth” i regjisorit Stefan Komandarev fitoi dy çmime në Festivalin Ndërkombëtar të Kinemasë GoEast - “Zambaku i Artë” dhe Çmimin e kritikës. Në Festivalin që u zhvillua në Visbaden të Gjermanisë u prezantuan 107 filma nga 40 shtete...

12.05.20 10:33 |
Manastiri i Rillës

Një film britanik tregon bukurinë e malit Rilla

Televizioni BBC 2 transmetoi filmin me seri “Pelegrinazhi: Rruga deri në Stamboll”. Një pjesë e madhe e filmit i është kushtuar shtegtarisë nga qyteti Samokov deri në Manastirin e Rillës. Një përshtypje shumë të madhe bëjnë kuadrot e shtegtarisë në Rrugën..

16.04.20 16:27 |

Master of Art në dy formate – i pari është online

Programi festivalit Master of Art përfshin veprat më të mira të kinemasë dokumentare botërore. Ky fakt e bëri këtë veprimtari një nga ngjarjet më të pritura kulturore tek ne. Motoja e edicionit të ardhshëm të pestë është   “Përqafo artin”...

09.04.20 13:53 |

Vetëm në detin e stuhishëm shihet se kush janë kapitenët e mirë

Edhe në kohën e masave të jashtëzakonshme kundër një kërcënimi i cili e largon njerëzit nga njeri tjetri, krijuesi i vërtetë nuk mbetet në shtëpi, por hap shqisat për të analizuar botën përreth. Kështu shpejtë e shpejtë Stiljan Ivanovi..

01.04.20 14:03 |
Stefan Kitanov

“Sofia Film Fest” është duke përgatitur një version virtual në internet

“Sofia Film Fest” fillon një projekt të ri online quajtur “Përfytyro”. Më 12 mars duhej të fillonte zyrtarisht edicioni i 24-të i festivalit, por veprimtaria u shty për qershor për shkak të masave të jashtëzakonshme kundër koronavirusit. Deri atëherë ekipi..

19.03.20 17:17 |
Всички новини: днес | вчера