Eмисия новини
от 09.00 часа

FIBA shtyu Kampionatin Botëror të Basketbollit për 17 vjeçët në Sofje

Me vendim përfundimtar të FIBA-s kampionatet botërore të basketbollit për 17 vjeçët nuk do të mbahen këtë vit. Kështu Kampionati Botëror për djemtë, i cili duhej të zhvillohej nga 4 deri në 12 korrik në Sofje, ndërsa pas kësaj për shkak të koronavirusit..

13.06.20 17:08 |

Bullgaria është ndër pak vendet me kampionat të rimëkëmbur futbollistik para publikut

Ministri i sportit Krasen Kralev shprehu kënaqësi nga rimëkëmbja e sezonit futbollistik me tifozë në stadiumet. Në faqen e tij në Facebook ai shkroi “Ndryshe nga vendet e tjera evropiane, Bullgaria u lejoi tifozëve të përkrahin futbollistët e tyre.”..

06.06.20 16:54 |

Sofja do të jetë mikpritëse e gjimnastikës ritmike

Federata Ndërkombëtare e Gjimnastikës e informoi Federatën Bullgare të Gjimnastikës Ritmike se Kupa e parë Botërore pas pandemisë do të zhvillohet gjatë vitit 2021 në Sofje nga 9 deri në 11 prill. Pas kësaj do të ketë edicione në Tashkent – 16-18 prill,..

05.06.20 10:29 |

Kampionati bullgar i futbollit do të vazhdojë më 5 korrik

Grupi i punës i ekspertëve pranë Bashkimit Bullgar të Futbollit mori vendim për vazhdimin e kampionatit në Ligën e Parë më 5 qershor, kurse stërvitjet do të fillojnë përsëri në mes të majit. Në se sezoni 2019/2020 përfundon sipas planit ndeshja..

07.05.20 14:59 |

Bullgaria do të jetë mikpritëse e Kampionatit Botëror të Patinazhit për adoleshentë në vitin 2022

Kampionati Botëror i Patinazhit për adoleshentë 2022 do të zhvillohet në Bullgari. Unioni Ndërkombëtar i Patinazhit (ISU) i ka dërguar një letër zyrtare Federatës Bullgare të Patinazhit, që të ripohojë mikpritjen e Bullgarisë. Kështu nga 4..

18.04.20 13:00 |

Qyteti malor Bansko mori flamurin e Botërorit të Skive për të rinj

Flamuri – simboli zyrtar i Kampionatit Botëror të Skive disiplina alpine për të rinj në mars të vitit 2021 në Bansko u soll në qytet nga drejtori i garës dhe i Kupës Botërore Viktor Giçev. Flamuri u dorëzua në Narvik të Norvegjisë, organizator të..

02.04.20 11:06 |

Bullgaria refuzoi organizimin e Kampionatit Botëror të Hokejit për të rinj

Federata Bullgare e Hokejit në Akull njoftoi, se nuk do të organizojë Kampionatin Botëror të Hokejit për të rinj deri në 18 vjeç në divizionin e dytë të grupit B, i cili duhet të zhvillohej nga 23 deri më 29 mars në Sofje. Nga federata pranuan rekomandimet..

25.02.20 17:47 |
Miglena Selishka

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në..

14.02.20 09:13 |
Edmond Nazarjan

Edmond Nazarjan mori medaljen e artë në Kampionatin Evropian të Mundjes

“Më pëlqen të bëhem kampion. Këtë e kam trashëguar nga i ati.” Këtë e tha para Radios Kombëtare Bullgare 18 vjeçari Edmond Nazarjan pasi mori medaljen e artë në kategorinë 55 kilogram. Në Kampionatin Evropian të Mundjes në Romë ai debutoi te meshkujt dhe..

12.02.20 10:02 |
Radosllav Panteleev

Radosllav Panteleev i solli Bullgarisë medalje të bronztë në Kampionatin Botëror të Boksit

Radosllav Panteleev përfundoi pjesëmarrjen e vet në Kampionatin Botëror të Boksit në Ekaterinburg të Rusisë me një medalje të bronztë. Në gjysmëfinale në kategorinë deri në 91 kilogramë bullgari humbi me rezultat 0:5 nga rusi Muslim Gaxhimagomedov. Kjo..

20.09.19 16:38 |
Всички новини: днес | вчера