Eмисия новини
от 14.00 часа
Teodor Ushev

“Fizika e Trishtimit” fitoi çmimin kinematografik “Iris”

“Fizika e Trishtimit” fitoi çmimin “Iris” për film më të mirë me metrazh të shkurtër. Këtë e bëri të ditur regjisori Teodor Ushev (Theodore Ushev) në profilin e vet në Facebook. “Iris” është çmimi kombëtar për kinema i Kebekut. “Në..

11.06.20 18:46 |

Hapet auto kinemaja e parë

29 maj në mbrëmje në kushtet e pandemisë në Sofje hapet auto kinemaja e parë me filmin bullgar “Kthim” të regjisorit Nikollaj Iliev. Veprimtaria fillon në orën 20.30, orë lokale, në parkingun e një prej dyqaneve të mëdhenj në respektim të të gjitha..

29.05.20 15:58 |
Stefan Komandarev

Filmi “Në rreth” fitoi çmime në Festivalin e Kinemasë GoEast

Filmi bullgar “Në rreth” i regjisorit Stefan Komandarev fitoi dy çmime në Festivalin Ndërkombëtar të Kinemasë GoEast - “Zambaku i Artë” dhe Çmimin e kritikës. Në Festivalin që u zhvillua në Visbaden të Gjermanisë u prezantuan 107 filma nga 40 shtete...

12.05.20 10:33 |

Industria kinematografike është një nga humbësit më të mëdhenj nga pandemia Covid-19

Për shkak të pandemisë së koronavirusit projektet në kinematografinë bullgare janë ndaluar. Kjo u përket mijëra njerëzve që punojnë në këtë sferë. Vetëm për realizimin e një produkti kinematografik ka nevojë për rreth 200-300 veta. Aktualisht të..

18.04.20 16:40 |

Master of Art në dy formate – i pari është online

Programi festivalit Master of Art përfshin veprat më të mira të kinemasë dokumentare botërore. Ky fakt e bëri këtë veprimtari një nga ngjarjet më të pritura kulturore tek ne. Motoja e edicionit të ardhshëm të pestë është   “Përqafo artin”...

09.04.20 13:53 |
Stefan Kitanov

Data e re për “Sofia Film Fest” – 24 shtator

“Sofia Film Fest” për herë të dytë ndryshoi datën e hapjes së edicionit të vet të 24-të. Për shkak të zgjatjes së afatit të gjendjes së jashtëzakonshme në Bullgari data e re është 24 shtator, tha Stefan Kitanov – drejtori dhe producenti i festivalt..

06.04.20 15:23 |
Stefan Kitanov

“Sofia Film Fest” është duke përgatitur një version virtual në internet

“Sofia Film Fest” fillon një projekt të ri online quajtur “Përfytyro”. Më 12 mars duhej të fillonte zyrtarisht edicioni i 24-të i festivalit, por veprimtaria u shty për qershor për shkak të masave të jashtëzakonshme kundër koronavirusit. Deri atëherë ekipi..

19.03.20 17:17 |

Ditë të Kinemasë Ortodokse

Edicioni i 13-të i Ditëve të Kinemasë Ortodokse hapet më 10 mars me filmin e regjisores Natalija Batraeva “Porta e Doneckut”. Në të rikrijohet jeta e disa murgeshave nën të shtënët e luftës. Ata gjejnë kuptimin e jetës në shërbimin e Zotit dhe të..

07.03.20 10:05 |

“Sofia Film Fest” pret miq të njohur në edicionin e vet të 24 gjatë muajit mars

Regjisorja polake Agneshka Holland dhe aktorja Xheralldin Çaplin do të jenë mikesha të posaçme në edicionin e 24 të “Sofia Film Fest”. Regjisorja e njohur e cila prezantoi në Berlinale filmin e saj më të ri “Sharlatani” do të dekorohet me çmimin e posaçëm..

21.02.20 15:49 |

Bansko bëhet qendra e kinemasë ekstreme

Nga 20 deri më 22 shkurt pushimorja dimërore Bansko bëhet organizator i Panoramës Tradicionale të Kinematografisë"Snow Cinema – filma për ski dhe snoubord”. Në program u përfshin filma për sporte ekstreme të cilat sfidojnë vullnetin dhe shpirtin...

15.02.20 14:05 |
Всички новини: днес | вчера