Eмисия новини
от 21.00 часа
Radosllav Panteleev

Radosllav Panteleev i solli Bullgarisë medalje të bronztë në Kampionatin Botëror të Boksit

Radosllav Panteleev përfundoi pjesëmarrjen e vet në Kampionatin Botëror të Boksit në Ekaterinburg të Rusisë me një medalje të bronztë. Në gjysmëfinale në kategorinë deri në 91 kilogramë bullgari humbi me rezultat 0:5 nga rusi Muslim Gaxhimagomedov. Kjo..

20.09.19 16:38 |

Shpresa e re e pingpongut – Cvetelina Georgieva nga qyteti Ardino

Klubi sportiv  i pingpongut “Junak” në qytetin Ardino (Bullgari Jugore) është themeluar gjatë vitit të largët 1961. Gjatë vitit 1992 drejtoria e klubit krijoi një turne ndërkombëtar për nder të njërit prej sportistëve të parë, pas kësaj dhe trajner..

20.09.19 16:01 |
Ivet Lalova-Collio

Tituj ballkanikë për Ivet Lalova-Collio dhe Tihomir Ivanov

Kampioni në Universiadën në Itali gjatë korrikut të këtij viti Tihomir Ivanov fitoi gjithashtu një titull në kërcimin së larti në Ballkaniadën në qytetin bullgar Pravec (Bullgari Perëndimore), duke arritur rezultat 2.27 metra. Vrapuesja Ivet..

03.09.19 15:30 |
Tihomor Ivanov

Atleti bullgar Tihomir Ivanov zuri vendin e tretë në Ligën e Diamantit

Atleti më i mirë bullgar në kërcimin së larti Tihomir Ivanov zuri vendin e tretë prestigjioz në finalet e tij të para të Ligës së Diamantit. Bullgari barazoi rekordin e vet për këtë stinë prej 230 centimetrash në turneun në Cyrih. Paraqitja e mirë e..

30.08.19 17:11 |

Një porcion i ri i radhës prej medaljesh për informatikët bullgarë

Me katër medalje-tre të argjendta dhe një të bronztë, kthehet skuadra e Bullgarisë nga Olimpiada Evropiane në Informatikë, e cila u zhvillua në qytetin slloven Maribor. 3 nga mbajtësit e medaljeve janë nxënës nga Sofja, kurse një është nga qyteti i..

29.08.19 14:02 |

Bullgaria fitoi 22 medalje në Kampionatin Botëror në Kung Fu

Skuadra kombëtare bullgare në kung fu që përbëhet prej 9 vetave, e drejtuar nga mjeshtri Tejmur Xhafari - president i Federatës Bullgare në Kung Fu dhe tajçi dhe zëvendës president i Federatës Ndërkombëtare në Kung Fu, mori pjesë në Kampionatin..

27.08.19 16:08 |
Ivet Llallova

Ivet Llallova realizoi vrapimin e saj më të shpejt në 100 metra që nga viti 2013 e këtej

Sportistja bullgare e atletikës së lehtë Ivet Llalova fitoi medalje të argjendtë në turneun e fortë   të atletikës së lehtë në Madrid, duke vrapuar 100 metra për 11,08 sekonda. Ky është rezultati i saj më i mirë që nga viti 2013 e këtej dhe me të..

26.08.19 12:46 |

Një prezantim i shkëlqyer i gjimnasteve bullgare në Minsk

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi në Çallënxh Kupën Botërore në Minsk medalje të arta në kombinimin e përzier me 3 rrethe dhe dy palë shkopinj, si dhe medalje të bronzta në vallen me 5 topa. Përpara kësaj bullgaret fituan argjend në..

19.08.19 10:48 |
Nikolla Stançev

U inaugurua një Shteg i Famës Olimpike në qytetin bregdetar Sveti Vllas

Në qytetin tonë bregdetar Sveti Vllas pranë Detit të Zi u inaugurua një Shteg i Famës Olimpike me imazhet e të gjithë sportistëve bullgarë që kanë fituar medalje të arta olimpike. Në shteg u vendosën basorelievet e 48 sportistëve bullgarë që kanë fituar..

16.08.19 16:37 |
Rumjana Nejkova

11 vjet nga titulli i fundit olimpik i Bullgarisë

Sot mbushen 11 vjet nga titulli i fundit olimpik për Bullgarinë. Gjatë vitit 2008 kampione në Pekin u bë Rumjana Nejkova në skif, bëri të ditur sportal.bg. Në karrierën e saj të pasur Rumjana Nejkova ka një komplet të plotë medaljesh në kanotazh..

16.08.19 16:13 |
Всички новини: днес | вчера