Eмисия новини
от 14.00 часа

Basketbollistet bullgare në moshën deri në 20 vjeçe fituan titullin evropian

Skuadra kombëtare e basketbollit për femra deri në 20 vjeçe fitoi titullin e Kampionatit Evropian, Divizioni B. Në finalet në Prishtinë të Kosovës bullgaret fituan kundër skuadrës së Finlandës me 80:75 pika. Titulli i fundit i Kampionatit Evropian për..

13.08.19 15:40 |
Ivet Llalova-Collio

Atletët tanë me gjashtë medalje në Ligën e dytë të Kampionatit Evropian të Skuadrave

Bullgaria ruajti vendin e saj në Ligën e Dytë të Kampionatit Evropian të Skuadrave të Atletikës së lehtë në Varaždin të Kroacisë. Pas një gare të rëndë dyditore ata zunë vendin e gjashtë në grup me 297 pika. Atletët tanë fituan gjashtë medalje të arta –..

12.08.19 16:42 |

Medalje për nxënësit bullgarë në Olimpiadën e Informatikës në Azerbajxhan

Me një medalje të artë, 2 të argjendta dhe 1 të bronztë u ktheu skuadra bullgare nga Olimpiada Ndërkombëtare e Informatikës në Baku të Azerbajxhanit. Medaljen e artë e fitoi Radosllav Dimitrov nga Plovdivi. Medaljet e argjendta i morën Aleksandër..

12.08.19 15:41 |

26 medalje për nxënësit bullgarë në garën e matematikës në RAJ

Suksesin e radhës për Bullgarinë në fushën e matematikës e arritën 36 nxënës nga pesë shkolla. Ata morën pjesë në garën e matematikës në Durban të Republikës Jugafrikane. Fëmijët janë në moshë midis 12 dhe 16 vjeç dhe u kthyen nga gara individuale..

07.08.19 16:42 |
Angell Kodinov

Angell Kodinov me dy medalje nga Kampionati Botëror i kajkut

Angell Kodinov fitoi medaljen e bronztë në disiplinën 200 metra kanoe për një person në Kapmionatin Botëror të kanoe-kajakut për të rinj në moshë deri më 23 vjeç në Rumani. Arritja e tij në këtë distancë ishte 39.947 sekonda. Ky është medalja e..

05.08.19 12:26 |

Dy medalje për Bullgarinë nga Festivali Olimpik Rinor Evropian

Bullgaria i mirëpriti pjesëmarrësit e vet në Festivalin Olimpik Rinor Evropian në Baku, ku vendi ynë fitoi dy medalje. Valentin Andreev u bë kampion në hedhjen e çekiçit, duke arritur 82.72 metra, ndërsa Anastasia Balaban fitoi medaljen e argjendtë në..

30.07.19 16:19 |

4 medalje për Bullgarinë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Kimisë

Një medalje të artë, një të argjendtë dhe 2 të bronzta fituan nxënësit bullgarë në Olimpiandën e 51-të Ndërkombëtare të Kimisë, e cila u zhvillua në Paris të Francës. Medaljen e artë e mori Evgeni Statellov nga Gjimnazi i Gjuhëve të Huaja në..

30.07.19 09:58 |

Ju prezantojmë Selin Ali – kampionen botërore të qitjes së gjahut në disiplinën “Trap” për vajzat

17 vjeçarja Selin Ali është kampionia jonë botërore e qitjes së gjahut në disiplinën “Tramp” për vajzat. Ajo ka lindur në qytetin Ajtos, Bullgari Juglindore, në një familje gjahtarësh. Është marrë me sporte të ndryshme dhe ka qenë nxënëse e..

28.07.19 08:25 |

Përsëri medalje për matematikanët bullgarë

Matematikanët bullgarë u kthyen me pesë medalje të argjendta dhe një të bronztë nga edicioni i 60 i Olimpiadës Ndërkombëtare të Matematikës, e cila u mbajt nga 11 deri në 22 korrik në qytetin Bat të Britanisë së Madhe. Pesë prej pjesëmarrësve që fituan..

22.07.19 16:07 |
Aleksandra Naçeva

Aleksandra Naçeva me medalje të argjendtë evropiane në kërcimin trehapësh

Aleksandra Naçeva fitoi medaljen e argjendtë në finalet e kërcimit trehapësh në Kampionatin Evropian për adoleshentë dhe adoleshente nën 20 vjeç në Buros (Suedi). Kampionia botërore në këtë moshë në vitin 2018 Naçeva arriti rezultat 13.81 metra (+0.9..

22.07.19 15:08 |
Всички новини: днес | вчера