Eмисия новини
от 20.00 часа

Sezoni teatral vazhdon gjatë korrikut

Sivjet teatrot do të vazhdojnë të punojnë gjatë korrikut. Artistët në Bullgari përsëri janë në skenë, pavarësisht se publiku është më pak për shkak të kërkesave për siguri dhe distancë fizike të lidhura me koronavirusin. Adhuruesit e teatrit kanë..

05.07.20 07:00 |

Sallat e vallëzimit, teatrot dhe operat mund të punojnë në të mbyllur

Pas një takimi të përfaqësuesve të lidhjeve artistike krijuese me ministrat e shëndetësisë Kirill Ananiev dhe të kulturës Boill Banov u bë e qartë, se sallat e vallëzimit, teatrot dhe operat mund të punojnë në të mbyllur. Në sallat e vallëzimit mund të..

26.05.20 13:33 |
Teatri Popullor

Rritet interesi ndaj teatrit në Bullgari

Gjatë vitit 2019 në 74 teatrot funksionuese janë organizuar 15 955 shfaqje teatrale, të vizituara nga 2,516 mln spektatorë. Në krahasim me 2018-ën shfaqjet dhe vizitat rriten 5.3%. Numri mesatar i vizituesve të një shfaqjeje ruhet 158 veta. Këtë e..

24.05.20 12:12 |

Teatri “Sofja” shënon 27 marsin me shfaqje online

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Teatrit – 27 Marsit, Teatër “Sofja” do t’u bëjë dhuratë publikut të vet. Një video e shfaqjes së 100-të të fundit të pjesës “Notre-Dame de Paris” të shkrimtarit Victor Hugo do të prezantohet online në kanalin YouTube të..

27.03.20 12:21 |
Teatri Popullor

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Teatrit

Më 27 mars shënohet Dita Ndërkombëtare e Teatrit, e cila kremtohet që nga viti 1961 me vendim të Institutit Ndërkombëtar Teatror pranë UNESKO-së. Për herë të parë në historinë e teatrit sivjet shfaqjet prezantohen online për shkak të epidemisë globale të..

27.03.20 10:27 |

Artistja Allbena Pavllova: I gëzohemi përkrahjes së publikut me gjithë situatën e vështirë

Një nga masat e ndërmarra për kufizimin e rasteve të reja të infektimit me koronavirusin ishte heqja e të gjitha veprimtarive në të cilat mblidhen shumë njerëz. Përveç formacioneve muzikore dhe muzikantë të veçantë, këtë masë e respektojnë edhe..

18.03.20 12:48 |

Vdiq artistja e njohur e teatrit bullgar Stojanka Mutafova

Sot në mëngjes vdiq artistja e njohur e teatrit dhe e kinemasë bullgare  Stojanka Mutafova në moshën 97 vjeçe. Gjatë javëve të fundit ajo qe në spital pas problemeve të cilat i kishte me fshikëzën e tëmthit, të cilat kërkuan një operacion të..

06.12.19 12:10 |

Teatri i kukullave na çon në një përrallë të bukur japoneze

Ditët e Kulturës Japoneze në Bullgari qenë shkak që në Teatrin e Ushtrisë Bullgare në Sofje të prezantohet teatri i kukullave për fëmijë dhe të moshuar, i cili pushton me ngjyrat dhe ekzotiken e Tokës së Lindjes së Diellit. “ Princi i Detit dhe Princi..

12.10.19 14:05 |
Kuadro nga “Provë për të fluturuar”

Varna – përsëri kryeqytet i teatrit

Në kryeqytetin detar të Bullgarisë Varna fillon Festivali Teatral Ndërkombëtar “Vera e Varnës” – një nga aktivitetet më të mëdha teatrale në vend. Ai zhvillohet çdo vit nga 1 deri më 11 qershor në kuadrin e festivalit të arteve “Vera e Varnës”. Qëllimi i..

01.06.19 10:10 |
Godina e Tetarit Popullor në Sofje

Bullgarët shkojnë më shpesh në teatër, kurse vizitat e kinemave janë duke u pakësuar

Bullgarët shkojnë më shpesh në teatër dhe më pak në kinema. Gjatë vitit 2018 kinematë kanë qenë 96 me 226 ekrane. Projektimet kanë qenë 2.6% më pak, kurse vizitat në to – 11,3% më pak. Janë projektuar 8 575 filma. 1077 prej tyre kanë qenë bullgarë,..

22.05.19 16:39 |
Всички новини: днес | вчера