Eмисия новини
от 17.00 часа

Masë e jashtëzakonshme në përkrahje të vreshtarisë dhe prodhimit të verës

Fillon hartimi i masës “Ruajtja e verës” e cila do të përfshihet në programin kombëtar për ndihmë të sektorit të vreshtarisë dhe të prodhimit të verërave. Këtë e vendosën në një takim video përfaqësues të degës dhe ministrja e bujqësisë Desisllava..

20.05.20 18:02 |

Stina verore nuk varet vetëm nga turistët bullgarë

Nuk ka se si turistët bullgarë të shpëtojnë stinën verore. Këtë e tha në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare profesori Stojan Marinov nga Universiteti Ekonomik në qytetin Varnë. Sipas tij verën e kaluar të ardhurat nga turistët e huaj..

19.05.20 12:41 |

Bullgarët nuk përjashtojnë mundësinë për pushim veror në Bullgari

Në kushtet e Covid-19 bullgarët preferojnë të kalojnë pushimet verore në Bullgari, tregon një anketim i “Gallup International”. 70 për qind nga të anketuarit mendojnë se Bullgaria ofron kushte të mira për turizëm veror. Nga ata që planifikojnë të..

18.05.20 14:24 |

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Vreshtave dhe të Verës ndodhet për vizitë në Bullgari

Kryeministri Bojko Borisov u takua në Sofje me drejtorin e përgjithshëm të Organizatës Ndërkombëtare për Vreshtat dhe Verën Pau Roca. Të dy ata shqyrtuan mundësitë për bashkëpunim me qëllim popullarizimin jashtë shtetit  të traditave tona në vreshtari dhe..

19.02.20 11:50 |

Presidenti Rumen Radev: Vera bullgare është e klasës botërore

Vreshtaria dhe prodhimi i verërave janë pjesë e traditave kombëtare dhe lidhje e gjallë me paraardhësit tanë, tha Presidenti Rumen Radev në fjalimin e tij para banorëve dhe mysafirëve të qytetit jugor bullgar Ivajllovgrad. Presidenti, i cili..

14.02.20 17:45 |

Në Bullgari sot festojnë vreshtarët dhe prodhuesit e verës

Për një pjesë të madhe të botës 14 shkurti është i njohur si Dita e D ashurisë. Tradita në Bullgari urdhëron që në këtë datë të festohet puna e vreshtarëve dhe e prodhuesve të verës. Dita është e quajtur nga populli Trifon Zarezan. Dhe pavarësisht se..

14.02.20 14:39 |

“Vinaria 2020” pret miq nga i gjithë kontinenti

Gjatë gjysmës së dytë të muajit shkurt, qyteti Plovdiv do të kthehet në destinacion për turizëm të verës në sajë të ekspozitës ndërkombëtare për vreshtari dhe prodhim të verës “Vinaria 2020”. Pritet që në qytet të mbërrijnë rreth 40 mijë miq nga Bullgaria..

02.02.20 09:05 |

Fshati Ilindenci feston perënditë e verës

Për herë të 28-të fshati Ilindenci në rrethin e qytetit Bllagoevgrad (Bullgari Jugperëndimore) do t’i presë perënditë e verës. Në ditën e parë të muajit shkurt festohet festa, e cila është lidhur me legjenda të lashta dhe sikur kërkon një përkulje nderimi..

01.02.20 08:20 |

Eksporti i produkteve bujqësore është duke u rritur

Eksporti i mallrave bujqësore dhe ushqimeve arriti 4,5-5 mlrd. euro, kjo është 1 mlrd. euro më shumë në krahasim me importin, tha Ministri i bujqësisë Rumen Porozhanov në forumin e organizuar me rastin e Pashkëve “Po! Ushqimeve bullgare”. Gjatë vitit..

24.04.19 19:07 |

Po rritet interesi i investitorëve kinezë ndaj bujqësisë bullgare

Sipërmarrësit kinezë në Bullgari i drejtohen më tepër rritjes së grurit, misrit dhe rrushit. Për shembull kompania e biznesmenit të ri Cën Con zotëron mbi 4 000 hektarë me rrush në rajonin e qytetit Llom /në Bullgarinë Veriperëndimore/. Ai e ka..

09.03.19 12:25 |
Всички новини: днес | вчера