Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Йодирането на солта - проста мярка за преодоляване на интелектуалния дефицит"

Проф. Анна-Мария Борисова: Йодният дефицит засяга най-тежко бременните жени и малките деца

Проф. д-р Анна-Мария Борисова
Снимка: Ани Петрова
Близо четиристотин хиляди българи са с намалена функция на щитовидната жлеза в резултат на йоден дефицит, алармират от Българското дружество по ендокринология. Тази година се навършват 60 години, откакто у нас се провежда държавна политика с цел профилактика на тези заболявания - чрез йодиране на трапезната сол. По този повод организацията започва информационна кампания с цел да събуди вниманието към последиците от йодния дефицит, а именно - заболявания на щитовидната жлеза.  

Рисковите групи от населението, които най-тежко се засягат от този дефицит, са бременните жени и децата на възраст от 6 до 11 години, коментира пред Радио София ендокринологът проф. д-р Анна-Мария Борисова, председател на Българското дружество по ендокринология, здравен министър (април - септември 2010 година), началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в УМБАЛ "Софиямед":

Не случайно се насочваме именно към бременните, защото на нуката е известно, че в първия триместър на бременността се формира мозъкът на човек. Плодът формира своя мозък благодарение на достатъчно количесто тироидни хормони, поради което тяхното наличие е критично важно в този период на бременноста. Тези хормони идват само от майката, не от плода, който няма тези хормони в този период от развитието си и очаква да получи достатъчно хормони от майката. И ако майката живее в област, където няма досатъчно йод (той е субстанцията, участваща в синтеза на тироидни хормони), то тогава няма да има достатъчно хормони, това състояние науката нарича хипотиреиодизъм и мозъкът на нейния плод няма да се формира пълноценно.

Недостигът на йод има фатално значение за интелекта на бебето

Кортексът (кората на мозъка) може да не се развие пълноценно, структурно и функционално, обясни специалистът. Затова мотото на кампанията на дружеството е "Йодиране на солта - проста мярка за преодоляване на интелектуалния дефицит на нашата нация".

Проф. Борисова цитира данни от началото на миналия век (1912 година), според които страдащите от т. нар. кретенизъм (изоставане в умственото и физическото развитие при силно намалена функция на щитовидната жлеза) в България са били 315 души, от запазени от 1931 година документи е видно, че броят им е 95. Скрининг, направен през 1956 година сред 1 милион души показва, че половината имат увеличена щитовидна жлеза. Страдащите от кретенизъм са 6 хиляди души. Затова преди 60 години - през 1958 година трапезната сол започва да се йодира с държавно постановление.

В момента 100 хиляди жени в детеродна възраст (20-44 години) са с намалена функция на щитовидната жлеза, 65 процента от тях не знаят за това, заяви проф. Анна Мария Борисова.

Намалената функция на щитовидната жлеза води до сърдечни проблеми

До кардиологията стигат и пациенти с недиагностицирана повишена функция на щитовидната жлеза - обикновено около 80 процента. Те имат прескачене на сърцето, ритъмни нарушения, посочи специалистът. Намалената функция на жлезата може да доведе и до депресия, проблеми с теглото.

Ендокринолозите подчертават важността на употребата на йодирана, а не хималайска или други видове сол, защото е от изключително значение за здравето на щитовидната жлеза. Проф. Борисова обясни, че солта от планини с висока надморска височина (каквито са Хималаите) е бедна на йод. Тя посъветва да купуваме йодирана сол, с количество йод между 28 и 55 милиграма на килиограм.

Още за последствията от йодния дефицит и промяната на функцията на щитовидната жлеза - чуйте интервюто с проф. Анна-Мария Борисова!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.04.24: Настроения и очаквания преди изборите

Гости тази седмица в предаването "Форум" бяха Тодор Терзиев и Арман Бабикян. Темите, на които те се спряха в днешния 23 април са: Политическите акценти от деня Настроения и очаквания преди изборите Ден преди изтичането на срока за подаване на документи за участие в европейските и националните избори от страна на политическите сили,..

публикувано на 23.04.24 в 19:11

"Училище за ваксини" се проведе за 16-и път

Вчера (22.04.24) се проведе събитието "Училище за ваксини". На него имунолози, вирусолози и епидемиолози обсъдиха темите за онкогенни вируси, имунизации и профилактика, съобщиха организаторите -  фондация "Астра Форум". Инициативата се организира за 16-ти път и е по повод ежегодно отбелязваната през април Световна и европейска седмица на..

публикувано на 23.04.24 в 18:46
Деси и Крис с Никола Бобоков( в средата)

Благотворителна кампания и изложба в подкрепа на украински младежи

Никола Бобоков е изключително осъзнат млад човек, инициатор на кампанията "Помогни на младежи от Украйна". Инициативата е в подкрепа на млади украинци, които искат да учат и да се развиват в България в най-различни области. Тя ще стартира на 24 април 2024 г. и ще продължи в рамките на 30 дни, до 24 май. Кампанията ще се открие в Националната..

публикувано на 23.04.24 в 17:20

Експертно проучване определи десетте риска за страната ни

Националното експертно проучване, озаглавено "Десет години, десет риска пред България", посочи десетте основни риска стоящи пред страната ни. Негови автори са д-р Валентин Съйков, председател на "Гражданска инициатива България 2050", и проф. д.н. Борислав Борисов, председател на Камарата на преподавателите във висшето образование. Проучването е..

публикувано на 23.04.24 в 17:16

Предлагат да падне тайната на възнаграждението

Предложена е директива, според която тайната на заплатата трябва да отпадне, а фирмите да са длъжни да публикуват на интернет страниците си стартовите възнаграждения на своите служители. Страната ни има срок до 7 юни 2026 година да въведе директивата на Европейския парламент и Европейския съвет от 10 май 2023 г., за укрепване на прилагането на..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

Програма от спектакли и концерти за 50 години Дом на културата "Средец"

ОКИ Дом на културата "Средец" отбелязва своите 50 години с редица  културни събития. Малко история През месец март 1974 г. влиза в експлоатация новопостроената от СГНС и ГДИС триетажна сграда на Централен младежки дом, находяща се в квартал „Лиляна Димитрова“, улица „Димитър Полянов“ 2а, разположена на площ от около 2000 кв.м. Със Заповед..

публикувано на 23.04.24 в 15:23

Специална общинска структура да се грижи за минералните води на София

На заседанието на Столичния общински съвет (СОС) на 25 април ще бъде обсъден и гласувано предложение да се създаде специализирана общинска структура за управление, стопанисване и ползване на находищата на минерални води на територията на Столичната община, в т.ч. проучвателни, експлоатационни, урбанистични, инвестиционни, концесионни, правни и др...

публикувано на 23.04.24 в 15:18