Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

TechnoMagicLand "пали искрата" на интереса към точните науки

Снимка: Technomagicland

Детският интерактивен център TechnoMagicLand е практически инструмент на неформалното образование, в който водещо е преживяването и личното удовлетворение от обогатяването на знанията. Основната зала на центъра е оборудвана с интерактивни и познавателни експонати, демонстрационно пространство, лаборатории и зали за работилници и събития в областта на науката и техниката. Децата могат да научат много за технологиите, благодарение на инсталации за експерименти от областите математика, физика и информационни технологии, с които те могат да работят самостоятелно. Всеки експонат е снабден с инструкции за работа, наблюдавани явления, обяснение на процеса или явлението и информация за това къде то се среща във всекидневието ни.

Изпълнителният директор на "Технологика" и председател на Българската асоциация по електронни технологии Огнян Траянов описа дългия път до реализацията на проекта в неделното ни "Радиокафе". Идеята за Technomagicland се ражда преди доста години, когато анализ показва, че Политехническият музей, в който има много богати колекции, всъщност по една или друга причина няма достатъчна публичност. По време на дългогодишното сътрудничество между БАИТ и всички компании от IT сектора с българските университети се налага изводът, че липсва достатъчно интерес сред младите хора към инженерните специалности, независимо от качеството на преподаване и усилията на преподавателите. Така става ясно, че има остра нужда да "бъде запалена искрата" на интереса към точните науки - математиката и информатиката, още в детска възраст. И тази констатация е валидна не само за България, но и за цяла Европа. От друга страна се налага глобалната тенденция да бъде съхранено и стимулирано творчеството и нестандартното мислене при децата. Точно в тази насока се търси и разковничето за успешно създаване на бъдещи инженерни кадри.


TechnoMagicLand е израз на съвременните тенденции за игровизация на обучението, но и във всяка една област на софтуерния бранш. Дори сградата, в която се помещава експозицията, не се нарича музей, а експериментариум. Входът не е безплатен, но таксата е съвсем ниска, за да няма ощетени деца и достъпът да е улеснен. От доходите от посетителите няма да бъде разпределяна печалба при положителен финансов резултат, а средствата ще бъдат реинвестирани, като за целта дори вече са разработени амбициозни планове, подчерта Огнян Траянов.

"Ученето чрез правене" е в основата на TechnoMagicLand. При реализацията му е използван ценен международен опит от центрове като "Технорама" в Швейцария, "Технополис" край Брюксел, от Испания, Русия и Съединените щати. В него са привлечени научни работници, които имат знания за начина на преподаване по дадена дисциплина. Центърът разполага с електронна система, чрез която с индивидуална гривна се записват резултатите на всяко дете на различните експериментални установки. Детето трупа точки, чрез които получава различен йерархичен статус като "търсач", "откривател" и "техно магьосник".

Повече подробности за центъра Technomagicland чуйте в интервюто на Лили Големинова с Огнян Траянов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синдикат "Защита" протестират в София

От националния синдикат "Защита" протестират в центъра на София. Исканията са увеличаване на минималната работна заплата на 1200 лв. за цялата страна, както и увеличаване на основната работна заплата в Центровете за спешна медицинска помощ и в болниците. Това каза председателят на синдиката Красимир Митов. "Да изпълнят обещанията към..

публикувано на 28.03.24 в 12:59

Спортната академия отваря врати за свои потенциални възпитаници

Националната спортна академия отваря вратите си на 29 март 2024 г. (петък) за ученици и кандидат-студенти. От 11:00 ч. в Аула А1 в сградата на Ректората (ул. „Акад. Стефан Младенов“ 21, кв. "Студентски град") те ще имат възможността да научат как става кандидатстването, както и за специалностите, по които Академията предлага обучение. Ще..

публикувано на 28.03.24 в 10:45

Михаил Нинов: За да сме щастливи, трябва да ни е хубаво не само вкъщи

Огромен градински шах, "Не се сърди човече" и тенис маси за свободно ползване, джаги и… кучемат могат да се видят в район "Триадица" Идеята и заслугата е на Михаил Нинов, който живее в кв. "Иван Вазов". "Започнахме без голям план, със засаждане на цветя, с малки неща. После направихме люлка… За да живеем щастливи, трябва да ни е..

публикувано на 28.03.24 в 09:56

В район "Триадица" има още тротоари за ремонт, нужни са паркинги

Трябва да се направят паркинги и да се довършат започнатите ремонти на тротоарите. През почивните дни много хора идват с колите си до Южния парк и паркират или на булеварда, или в близките вътрешноквартални улици. Това отбеляза пред БНР-Радио София Йоан Колев, който живее в кв. "Стрелбище", район "Триадица". Той отбеляза, че голяма..

публикувано на 28.03.24 в 09:09
Градината

Температурите се вдигат, облаците не отстъпват лесно

До обяд валежите в западните райони ще спрат, а облачността ще се разкъсва и ще намалява до предимно слънчево време. Над Централна и Източна България облачността ще се увеличи и ще е значителна, около и след обяд – купеста и купесто-дъждовна. Ще има валежи от дъжд, на места - с гръмотевици. Ще духа умерен, в Източна България – силен юг-югозападен..

публикувано на 28.03.24 в 07:20

"Форум", 27.03.24: Ще повишат ли избори 2в1 избирателната активност

Коментатори във "Форум" тази седмица са доц. Венелин Стойчев и арх. Любо Георгиев. В сряда, заедно с водещата Антония Каменичка, част от темите, които дискутираха бяха: - Избори 2в1 или не - половината българи не вярват в честни избори (от изследване на "Галъп") - Фокус върху евроизборите - значим ли е ЕП за българите и припознават ли го като близка..

публикувано на 27.03.24 в 19:42

53% от бизнеса у нас не извършва никаква онлайн търговия

53% от бизнеса не продава онлайн поради липса на контакти, човешки ресурс и познания за това. Българският електронен пазар е ценово ориентиран, каза пред Радио София Никола Илчев от eCommerce Academy. „Изследванията, които наблюдаваме, показват, че вече и в Европа потребителите започват да се ориентират на база цена, когато избират стоки..

публикувано на 27.03.24 в 17:36