Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на София - позната и непозната

Това, което отличава София е нейната многопластовост, казват археолозите

Снимка: архив
В празничната седмица, посветена на София - позната и непозната, в предаването “Радиоприемница” своя прощъпулник прави водещата Белослава Димитрова, която в първото издание на предаването прави археологически разрез и оглежда нашето културно и историческо наследство, както и връзката ни с миналото. Нейни гости са историкът Тиберий Баръмов - учител в 139 СОУ “Захарий Круша”, археологът Марио Иванов от Национален археологически институт с музей при БАН и археологът и ръководител на направление “Програма и реализация към НДК” Ивелина Кючукова.

“Учениците още от началното училище се запознават с историята на своя град, започвайки с уроците за траките и в V клас, когато аз започвам да ги обучавам, те вече знаят за Сердика и племето серди”, казва Тиберий Баръмов. Според него децата се интересуват повече от съответния квартал, от който идват, отколкото за целия град.

"София е доста сложен за проучване град, защото е конгломерат от събития и култури, които са се наслоили в течение на много векове", обяснява археологът Марио Иванов. 

Сердика, според него, е един редови античен, малък град, който не се отличава много от останалите градове в българските земи. Градът е била в разцвета си в III - IV век по времето на император Константин, за чиято слабост към града е известно.

За специалистите Сердика е един обикновен, първоначално военен лагер, а след това  римски град, но това, което отличава София е нейната многопластовост. “В България наистина има един континуитет от праисторически времена до XX век без прекъсване и ние можем да покажем история и археологически пластове от праисторията, минавайки през античната история, най-вече тракийския пласт, който отличава нашата идентичност, средновековен пласт и османския период, стигайки до наши дни имаме какво да покажем”, казва Ивелина Кючукова.

Учителят Тиберий Баръмов разказа, че е предвидено да се посещават археологическите обекти, на които София е богата, но това се реализира трудно. Една от основните ни мисии днес е богатото историческо наследство, което имаме не само в София, но и в цяла България, да бъде добре познато и да го направим така, че да го познава подрастващото поколение. Няма как те да имат отношение, ако не знаят за какво става въпрос, казва Кючукова.

Кючукова разказа, че е свидетел как в цял свят легенди и измислени истории могат да привлекат интересът към определен обект. "Всички знаем, че гърците по този начин привличат с история за всеки камък. Няма нищо по-хубаво от митологията, от такива емоции, които се предизвикват при разказване на определена история била тя любовна или драматична и за неспециалистите тази история остава и се свързва с определения паметник", казва тя.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Михаил Нинов: За да сме щастливи, трябва да ни е хубаво не само вкъщи

Огромен градински шах, "Не се сърди човече" и тенис маси за свободно ползване, джаги и… кучемат могат да се видят в район "Триадица" Идеята и заслугата е на Михаил Нинов, който живее в кв. "Иван Вазов". "Започнахме без голям план, със засаждане на цветя, с малки неща. После направихме люлка… За да живеем щастливи, трябва да ни е..

публикувано на 28.03.24 в 09:56

В район "Триадица" има още тротоари за ремонт, нужни са паркинги

Трябва да се направят паркинги и да се довършат започнатите ремонти на тротоарите. През почивните дни много хора идват с колите си до Южния парк и паркират или на булеварда, или в близките вътрешноквартални улици. Това отбеляза пред БНР-Радио София Йоан Колев, който живее в кв. "Стрелбище", район "Триадица". Той отбеляза, че голяма..

публикувано на 28.03.24 в 09:09
Градината

Температурите се вдигат, облаците не отстъпват лесно

До обяд валежите в западните райони ще спрат, а облачността ще се разкъсва и ще намалява до предимно слънчево време. Над Централна и Източна България облачността ще се увеличи и ще е значителна, около и след обяд – купеста и купесто-дъждовна. Ще има валежи от дъжд, на места - с гръмотевици. Ще духа умерен, в Източна България – силен юг-югозападен..

публикувано на 28.03.24 в 07:20

"Форум", 27.03.24: Ще повишат ли избори 2в1 избирателната активност

Коментатори във "Форум" тази седмица са доц. Венелин Стойчев и арх. Любо Георгиев. В сряда, заедно с водещата Антония Каменичка, част от темите, които дискутираха бяха: - Избори 2в1 или не - половината българи не вярват в честни избори (от изследване на "Галъп") - Фокус върху евроизборите - значим ли е ЕП за българите и припознават ли го като близка..

публикувано на 27.03.24 в 19:42

53% от бизнеса у нас не извършва никаква онлайн търговия

53% от бизнеса не продава онлайн поради липса на контакти, човешки ресурс и познания за това. Българският електронен пазар е ценово ориентиран, каза пред Радио София Никола Илчев от eCommerce Academy. „Изследванията, които наблюдаваме, показват, че вече и в Европа потребителите започват да се ориентират на база цена, когато избират стоки..

публикувано на 27.03.24 в 17:36
Милена Цанова

Архаични ли сме, ако сме различни, пита Милена Цанова в своята първа песен с български текст

Милена Цанова бе гост в предаването "Добър вечер, София“, за да ни разкаже за своята нова песен, но и за да ни накара да се замислим върху крилатите фрази на цветните картички, с които зарадва екипа.  “Прави нещата със собствената си скорост, защото животът не е състезание“ , гласи красивото послание на една от тях. „Исках да вляза в..

публикувано на 27.03.24 в 16:37

Започна ремонтът на старинния храм "Св. вмчк. Мина" в столичния район "Слатина"

Започна ремонтът на старинния храм "Св. вмчк. Мина" в столичния район "Слатина". В проекта за реконструкция се предвижда цялостно обновяване на външния и вътрешния изглед на храма. Ще бъде подменена покривната конструкция и покритието ѝ, ще бъде изградена нова камбанария. Ще се укрепят конструкцията и частично основите. Мазилките,..

публикувано на 27.03.24 в 16:07