Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доротея Табакова: Университетът е място на памет

Снимка: uni-sofia.bg
Тази седмица тема в предаването “Радиоприемница” ще бъде паметта - как и какво помним, кое придобива за нас символна стойност, защо е важно да съхраняваме това познание.
Днес Софийският университет “Климент Охридски” отбелязва патронния си празник, а гост в предаването е ас. Доротея Табакова - магистър по класическа филология, преподавател по “Старогръцки език", “История и теория на превода” във Факултета по класически и нови филологии.

“Университетът, който някога е бил мечта за мнозина, единственият път за разцвет, сега вече става по някакъв начин оспорим и заменим, не защото има други университети, а защото има други варианти на живот, които не предполагат висока образованост", казва Табакова.

Традиционният празник, според нея, е място за разчупване на делника, място за почит, за преповтаряне, препотвърждаване и реактуализация на всичко онова, което сме. Основният смисъл на празника, е че е момент за преосмисляне.

“Университетът е par excellence място на памет. Той е предвиден като такова нещо. И разликата между една школа, в която получавате квалификация, за да излезете на пазара на труда, и университета, минава някъде точно там”. По тази причина и криворазбраният прагматизъм, че се подготвят кадри за пазара на труда, е нещо, което “убива университета в университета”, защото обикновената професионална квалификация гради място на пазара на труда, не гради личност. Университетът гради личности, ценности и морал.

Според нея, в момента знанието в голяма степен съществува партикуларно - научаваме “всичко за нищо”, търси се непосредствен, бърз ефект от това, което е научено.

Паметта не се гради от това, че се научават някакви факти. "Фактът извън контекста не означава нищо - той не гради представи. Студентите знаят, че ще бъдат изпитвани под формата на тест, знаят, че се забавлява под формата на куиз. Знанието вече е сведено до знание на единични факти. “За да може да функционира предаването от учител към ученик, това предполага много по-сложна комуникация, която не е сведена само до техническо предаване на знания”, казва тя.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боянска църква

Мястото, за което говорим, е неизчерпаем извор на знания и исторически проучвания. Но, и на необясними загадки и скрити послания.  Добре дошли в църквата “Св. Никола и Св. Панталеймон” или позната от целия културен свят с названието Боянска църква: Този храм продължава да впечатлява всеки прекрачил прага му. Когато преминаваш през..

публикувано на 20.04.24 в 16:00

Софийски разкази - Разходка из “Кварталът на писателите”

Виктор Топалов и Боян Бочев за книгата на Виктор "Кварталът на писателите":

публикувано на 20.04.24 в 15:00

Адресите на любовта - Васил Левски

Левски посвещава любовна песен на монахиня Сестра Евгения превързва раните на Апостола, плете му ръкавици и му пише писмата Васил Левски е е бил не само отдаден на отечеството революционер, ами е носил нежна и поетична душа. За да не нащърби ореола му на  Апостол на свободата, от когото току-що освободената му родина се нуждаела като..

публикувано на 20.04.24 в 14:00
С Георги Михов

Дамите са по-голямата част от енолозите в България

Георги Михов от сомелиер.бг за Wine Women Show, което ще се проведе в неделя, 21 април от 12 до 18:30: "Всъщност това е винено изложение, където изложителите са дами и те правят вината. В България е уникално - дамите са по-голямата част от енолозите тук. Винарството е трудна професия, но през година дамите успяха да се докажат като много мъжки..

публикувано на 20.04.24 в 11:48
Александра Илиева и Мартин Кадинов

Най-естественото нещо е интересът на човека

Александра Илиева и Мартин Кадинов за последната кампания на Гуудгейм: "Още в януари засегнахме темата за Борислав Славов - играта, с която спечели наградата за музика - Балдърс гейт, бе станала "Игра на годината". Събрахме сума за стипендии, те са част от общ фонд. Фокусът ни са видеоигри, в различни - технически и художествени аспекти." (Мартин)..

публикувано на 20.04.24 в 11:18
Мира Мосхен

Край реката редят се...

Мира Мохсен от фондация Ин Битуин за благотворителния им търг за фестивал в Марица: Това е първо издание, фестивалът "Децата на реката" ще е в Пловдив, в коритото на Марица. Решихме, че е добра идея да се направи детски фестивал, да събуди любовта към природата в градските пространства. Идеята се зароди в личния ми живот - прекарвам много време до..

публикувано на 20.04.24 в 10:41

Всеки, засадил дърво, ще живее по-дълго

200 годишна дъбова гора - Сия Попова за инициативата: "Събитието е второ поред на същата локация. Ще видим колко са се прихванали, където не са - ще засадим нови дъбчета. В случая избираме дъбове - на терена е най-благоприятно да се засади. Дъбът олицетворява добри неща. Преди време са били много голяма част от нашите гори, сега са само 3%. Намалели..

публикувано на 20.04.24 в 10:14