Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартеничките - пресуканата нишка на живота

Закичването с мартеници е един много красив и близък до сърцето на всеки българин празник, казва Анелия Овнарска - Милушева, автор на книгата “Думам ти щерко”.

Това е български празник. “Мартеницата я има в цялата етническа българска територия”. Мартеници има из целия Балкански полуостров, има го в Гърция, Македония, дори в Турция, Румъния, Молдова.

Образът на баба Марта би следвало да се търси назад още при тракийската богиня майка, т.е. тази жена, която носи плодородието сред хората. Образът на бабата в нашата традиционна култура е точно този - тя е знаещата, можещата, тази, която донася знанието, добреването, раждането и мъдростта.

Хубавото, според Милушева е, че през последните години пластмасовите мартеници, които обикновено идват от Китай, отпаднаха.
“Все повече се завръщат мартеничките, изглеждащи направени по стар начин - обикновеният пресукан бял и червен конец. Много често хората започнаха да търсят точно вълнени мартеници. Вълната е много специален елемент. Това е традиционният материал, с който са правени мартениците. Вълната има специалното “умение” да улавя болестите".

Червеният и белият конец, символизират женското и мъжкото начало, а пресуканата нишка символизира нишката на живота. Мартениците са се носили като амулет - на врата.

Анелия Овнарска - Милушева разказа също, че посрещането на баба Марта е ставало с предварителна подготовка, която изисква почистване на дома, а хората в миналото са посрещали празника с постелена червена черга или кърпа, която остава в дома до 9 март. 

Според някои поверия дотогава се носи и мартеницата, според други поверия мартеничката се носи до срещата със щъркел или закукване на кукувица. Според други мартеничките се носят до края на месец март, след което се закичват на плодно дръвче “за да ражда” изобилен плод през годината.
Чуйте повече за празника от разговора на Гергана Пейкова и Боян Бочев с Анелия Овнарска - Милушева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разследването на разрушения мост в Балтимор може да отнеме 2 години

Водеща тема тази седмица в Съединените щати е  пропадналият мост в Балтимор след като товарен кораб се удари в него.  Шест души се смятат за загинали. Срутването на моста Франсис Скот Кий вероятно ще окаже влияние не само на хилядите използвали го за придвижване, но и на доставки в цялата страна. На мястото работа започват хиляди..

публикувано на 29.03.24 в 16:54

Какво е книгата "Без мен" на Стефан Иванов и има ли нужда от нови издателства у нас

След почти десетгодишна пауза от издаването на книги с поезия, Стефан Иванов издава книгата си "Без мен", но тя не съдържа само стихове. "Последната ми книга беше "Навътре" от 2014 година. През това време се занимавах с какво ли не - с представления, турнета, литературни формати "Актьори срещу поети", с Радичков, Достоевски, с визуални..

публикувано на 29.03.24 в 16:39

Саморегистрираните хазартно зависими вече са близо 36 000

Близо 2000 граждани са подали заявление за вписване в  регистъра на уязвимите лица само от началото на март до момента, съобщават от Националната агенция за приходите (НАП). Над 8100 са заявили желанието си да ограничат достъпа си до хазартни игри от началото на годината, а от възобновяване на регистъра през 2022 г. до сега..

публикувано на 29.03.24 в 16:27
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атентатът в "Крокус" край Москва ще се използва за провоенен импулс в страната

Въпреки неизвестните около атентата в "Крокус сити хол" край Москва, ясно е, че извършителите са от активното в Русия крило на "Ислямска държава" (ИД). Разликата в приемане на фактите е в това, че в Русия проблемите на сигурността се пречупват през войната . Независимо от липсата на доказателства, версията на властите е, че няма начин..

публикувано на 29.03.24 в 15:26

Кое е доброто изкуство?

Какви са кражбите в изкуството и каква е ролята на AI? По темата говориха художникът Иван Мудов и неговата кураторка Бояна Джикова.Мудов отбеляза, че изкуственият интелект е "софтуер за кражба" и проблемът при него е, че не може да създаде контекст. Той може да събере различни парчета, да ги сглоби, но те "седят така празни в нищото". По думите им..

публикувано на 29.03.24 в 14:50
JazzBoree

Новата етно джаз група JazzBoree представи дебютна песен в стиловете джаз и фолклор

Народната певица Савина Пламенова стои зад най-новия eтно джаз проект, наречен JazzBoree. Част от тях са Борис Петков – клавишни, Андрей Велков – ударни и Ралица Тонева – саксофон и вокал, заедно със Савина, която "владее фолклорното пеене и микрофонната техника", както шеговито се представи самата тя.  Групата се занимава с модернизиране..

публикувано на 29.03.24 в 14:45

Лицата на фантастиката

Интересни факти за научната фантастика и фантазията разказа Жоро Пенчев. Той е редактор на едно от най-големите онлайн списания за фантастика у нас. Къде се намираме днес между фантастиката и фантазията? "Фантастиката има доста лица и ние я намираме навсякъде в света, в живота, в комуникацията помежду си. Тя има едно доста важно призвание -..

публикувано на 29.03.24 в 13:19