Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са ранните симптоми и причините за левкемията?

Доц. Бранимир Спасов: Не всяко подуване на лимфен възел означава онкозаболяване

Ако лимфният възел е уголемен повече от месец и не е болезнен, трябва да се направи биопсия, съветва специалистът

Доц. Бранимир Спасов
Снимка: hematology.bg

Съвременните постижения в лечението на онкохематологични заболявания и възможностите за достъп на пациентите до модерно лечение позволяват трайна ремисия. При острата лимфобластна левкемия, например, която е най-често срещаното онкологично заболяване при децата, благодарение на съвременното лечение, в над 80 процента от случаите се постига напълно излекуване. От края на 2019 година НЗОК заплаща напълно един от най-съвременните медикаменти за лечение на тежкото заболяване и при деца, и при възрастни - аспарагиназа. Медикаментът разгражда и намалява нивата на аминокиселината аспарагин в кръвта, от който имат нужда раковите клетки и затова при понижаването му, те умират. 

Защо при възрастните процентът на напълно излекуваните пациенти е значително по-нисък, имат ли значение начинът на живот и профилактиката, какви са ранните симптоми и какво представлява лечението - отговите потърсихме от доц. д-р Бранимир Спасов, специалист по вътрешни болести и клинична хематология, директор на Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания и председател на Българското медицинско сдружение по хематология: 

Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания"Българските пациенти с онкохематологични болести имат достъп до множество иновативни медикаменти и здравни технологии, в това число стволово-клетъчната трансплантация. Преди повече от 20 години у нас се провежда първата такава трансплантация, като за 20 години технологията се е променила драматично - намалена е смъртността, подобрена е ефективността и са намалени усложненията, които съпътстват тази манипулация. Но бързам да подчертая, че стволово-клетъчната трансплантация не е панацея. Това е технология, която е свързана с определени рискове и понякога завършва с неблагоприятен финал". 

В по-голямата част резултатите са успешни, посочи специалистът. Симптомите на онкохематологичните заболявания често са скрити. Удачно е веднъж или два пъти в годината всеки да направи изследване на пълна кръвна картина, която би дала представа дали има заболяване. Ако човек има вирусно или инфекциозно заболяване, е възможно да има изменения. Те трябва да се нормализират до 10-20 дни след боледуването. 

Заболяванията на кръвта често протичат подмолно

Един от симптомите е нощното изпотяване, но само ако става дума за обилно изпотяване, което налага смяна на бельото. Сред другите симптоми е лесната умора и подуването на лимфни възли. Но това не винаги означава онкологично заболяване. 

"Притеснително е, ако има подуване на лимфни възли повече от месец. Тогава трябва да подходим към биопсия на лимфния възел, да се види под микроскоп има ли повод за притеснение или не. По-добре лимфният възел да боли - ако не боли, би могло да е онкохематологично заболяване".

Специалистът уточни, че е необходимо да бъде изваден целият лимфен възел или да не направи т. нар. екстезионна биопсия, за да бъде направена цялостна оценка на възела, а не на част от него, каквато е била практиката в миналото. 

Успеваемостта на лечението на възрастните пациенти е по-ниска, отколкото при децата

Пикът на заболяването при възрастните пациенти е над 50 години, посочи доц. Спасов. Категорично до момента е доказано, че сред факторите за развитие на болестта е тютюнопушенето, но oт голямо значение са и генетичните фактори. 

"Има две причини - децата нямат много придружаващи заболявания, каквито имат възрастни пациенти. Освен това детският организъм има регенераторни функции, а при възрастните с всяка година се натрупват все повече генетични изменения, каквито няма при децата. Освен това, при децата се прилагат интензивни схеми на лечение, които няма как да бъдат прилагани при възрастните, тъй като те по-бавно се възстановяват". 

Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболяванияВажна част от терапията, най-вече на пациентите, на които се извършва стволово-клетъчна трансплантация, е психологическата подкрепа, тъй като тези пациенти прекарват дълго време преди и след процедурата изолирани от близките си. Затова от месец август 2019 година в Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания отвори врати звено за психологическа подкрепа на болните и техните близки. 

Още за диагностиката и лечението на онкохематологичните заболявания - чуйте в интервюто с доц. д-р Бранимир Спасов!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боянска църква

Мястото, за което говорим, е неизчерпаем извор на знания и исторически проучвания. Но, и на необясними загадки и скрити послания.  Добре дошли в църквата “Св. Никола и Св. Панталеймон” или позната от целия културен свят с названието Боянска църква: Този храм продължава да впечатлява всеки прекрачил прага му. Когато преминаваш през..

публикувано на 20.04.24 в 16:00

Софийски разкази - Разходка из “Кварталът на писателите”

Виктор Топалов и Боян Бочев за книгата на Виктор "Кварталът на писателите":

публикувано на 20.04.24 в 15:00

Адресите на любовта - Васил Левски

Левски посвещава любовна песен на монахиня Сестра Евгения превързва раните на Апостола, плете му ръкавици и му пише писмата Васил Левски е е бил не само отдаден на отечеството революционер, ами е носил нежна и поетична душа. За да не нащърби ореола му на  Апостол на свободата, от когото току-що освободената му родина се нуждаела като..

публикувано на 20.04.24 в 14:00
С Георги Михов

Дамите са по-голямата част от енолозите в България

Георги Михов от сомелиер.бг за Wine Women Show, което ще се проведе в неделя, 21 април от 12 до 18:30: "Всъщност това е винено изложение, където изложителите са дами и те правят вината. В България е уникално - дамите са по-голямата част от енолозите тук. Винарството е трудна професия, но през година дамите успяха да се докажат като много мъжки..

публикувано на 20.04.24 в 11:48
Александра Илиева и Мартин Кадинов

Най-естественото нещо е интересът на човека

Александра Илиева и Мартин Кадинов за последната кампания на Гуудгейм: "Още в януари засегнахме темата за Борислав Славов - играта, с която спечели наградата за музика - Балдърс гейт, бе станала "Игра на годината". Събрахме сума за стипендии, те са част от общ фонд. Фокусът ни са видеоигри, в различни - технически и художествени аспекти." (Мартин)..

публикувано на 20.04.24 в 11:18
Мира Мосхен

Край реката редят се...

Мира Мохсен от фондация Ин Битуин за благотворителния им търг за фестивал в Марица: Това е първо издание, фестивалът "Децата на реката" ще е в Пловдив, в коритото на Марица. Решихме, че е добра идея да се направи детски фестивал, да събуди любовта към природата в градските пространства. Идеята се зароди в личния ми живот - прекарвам много време до..

публикувано на 20.04.24 в 10:41

Всеки, засадил дърво, ще живее по-дълго

200 годишна дъбова гора - Сия Попова за инициативата: "Събитието е второ поред на същата локация. Ще видим колко са се прихванали, където не са - ще засадим нови дъбчета. В случая избираме дъбове - на терена е най-благоприятно да се засади. Дъбът олицетворява добри неща. Преди време са били много голяма част от нашите гори, сега са само 3%. Намалели..

публикувано на 20.04.24 в 10:14