Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Витаминът, който ни пази от деменция и Алцхаймер

Снимка: Pixabay
Хората, при които има дефицит на витамин В12, са изложени на повишен риск от развитие на деменция и болест на Алцхаймер в средна възраст.

Учени от Германия настояват да се следи отблизо нивото на витамин В12, който е единственият витамин, който липсва в растителните храни и не се синтезира в организма. Липсата му, според експерти от Германското общество за хранене, може да доведе до тежки последици като инфаркт, инсулт и развитие на болестта на Алцхаймер още на средна възраст.

Витамин В12 е група биологично активни вещества, наречени кобаламини. Тяхното изобилие е жизненоважно за хората, защото кобаламините участват в обновяването на клетките и образуването на кръвта, стабилизирането на ДНК, поддържането на протеиновия и мастния метаболизми и защитата на нервите и мозъка.

Основните източници на кобаламини за хората са свинско, говеждо и животинския черен дроб. Има ги и в млякото, рибата и млечните продукти. С особен риск от дефицит на B12 са хората над 65 години (поради намаляване на усвояването на този витамин с възрастта), вегани и вегетарианци, както и хората, които злоупотребяват с алкохол.

„Първите признаци на недостиг на витамин В12 се проявяват като проблеми с концентрацията, замаяност, мускулна слабост, неврологични разстройства и нарушена чувствителност на долните крайници. Освен това, ако дефицитът на кобаламини продължава дълго време, увреждането на организма може да стане необратимо “, предупреждава Силке Ретмайер, един от експертите на Германското общество за хранене.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атентата в "Крокус" край Москва ще се използва за провоенен импулс в страната

Въпреки неизвестните около атентата в "Крокус сити хол" край Москва, ясно е, че извършителите са от активното в Русия крило на „Ислямска държава“ (ИД) Разликата в приемане на фактите е в това, че в Русия проблемите на сигурността се пречупват през войната . Независимо от липсата на доказателства, версията на властите е, че няма начин..

публикувано на 29.03.24 в 15:26

Кое е доброто изкуство?

Какви са кражбите в изкуството и каква е ролята на AI? По темата говориха художникът Иван Мудов и неговата кураторка Бояна Джикова.Мудов отбеляза, че изкуственият интелект е "софтуер за кражба" и проблемът при него е, че не може да създаде контекст. Той може да събере различни парчета, да ги сглоби, но те "седят така празни в нищото". По думите им..

публикувано на 29.03.24 в 14:50

Лицата на фантастиката

Интересни факти за научната фантастика и фантазията разказа Жоро Пенчев. Той е редактор на едно от най-големите онлайн списания за фантастика у нас. Къде се намираме днес между фантастиката и фантазията? "Фантастиката има доста лица и ние я намираме навсякъде в света, в живота, в комуникацията помежду си. Тя има едно доста важно призвание -..

публикувано на 29.03.24 в 13:19

Изкуственият интелект и влиянието му върху живота на човека

Новите технологии и изкуственият интелект промениха света драстично през последните години. Хуманоидните роботи все повече се запътват към домовете на обикновените граждани в Китай, пише в своя статия Никола Папукчиев от HiComm. Пред Радио София той сподели как изкуственият интелект ще повлияе на живота ни от тук нататък. „Преди..

публикувано на 29.03.24 в 12:16

Джип избухна в пламъци в центъра на София

Инцидент в центъра на София – джип избухна в пламъци в района на площад "Руски паметник". Пожарът е възникнал тази сутрин, съобщиха очевидци на стихията, които качиха клип от пожара в социалните мрежи. Към момента няма данни за пострадали.  Очаквайте подробности!

публикувано на 29.03.24 в 10:08

Около 1000 деца годишно остават извън детските градини в столичния район "Триадица"

„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и..

публикувано на 29.03.24 в 09:53

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23