Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Мария Токмакова: Лицата на Covid-19 са различни, но най-засегнати са хората с придружаващи заболявания

Случаите на директно увреждaне на сърцето от коронавируса са единични, но самата белодробната инфекция се отразява върху хемодинамиката и функцията на сърцето

Доц. Мария Токмакова
Снимка: Личен архив



Симптомите на едно от най-сериозните сърдечно-съдови заболявания - сърдечната недостатъчност, като недостиг на въздух и лесна умора, се разпознават от повечето хора у нас, показа представено в началото на седмицата национално представено проучване на агенция Естат, проведено в средата на месеца сред 1000 души от цялата страна. 61% от всички анкетирани са запознати с тях, но в същото време някои от симптомите се припокриват с тези на белодробно заболяване, и особено сега в условията на пандемия от Covid-19, поставянето нa точна диагноза при подобни оплаквания е от съществено значение.  За това как да разпознаем сърдечната недостатъчност, така че да бъде лекувана навреме разговаряхме с доц. д-р Мария Токмакова, председател на Дружеството на кардиолозите в България, началник на клиниката по кардиология в УМБАЛ "Свети Георги" и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.

"Сърдечната недостатъчност е малко разпознат проблем, а познаването му и на специфичните рискови фактори би помогнало както за по-ранното диагностициране и съответно правилно и навременно лечение, така и е най-добрият начин за предпазване. Изненадващо е, но проучването показва, че една значителна част от хората са чували са симптомите и разпознават заболяването".

Интересно е, че една част от интервюираните - 42 процента, свързват сърдечната недостатъчност с влошеното качество на живот, което е сред основните проблеми на пациентите с това заболяване, посочи специалистът. Част от всички мерки и лечението са насочени в посока именно за подобряването на качеството им на живот.

Причината на развитие на сърдечна недостатъчност е структурно или функционално нарушение в работата на сърцето. При заболяването всъщност сърцето не може да изтласква достатъчно кръв, така че да задоволи потребностите на организма. Сред най-разпространените признаци са задух, отоци по краката и умора, хрипове в белия дроб. Някои от симптомите се припокриват с тези на белодробно заболяване и това може да заблуди пациентите. Затова поставянето на точна диагноза е от съществено значение, предупреждава кардиологът.  Нормално е хората на имат объркване, но съществуват медицински протоколи, по които недвусмислено може да се установи диагнозата, посочи доц. Токмакова. В условията на епидемия от Covid-19 точната диагноза е професионално предизвикателство пред лекарите в борбата с коронавируса.

"Сърдечната недостатъчност е крайната спирка на повечето сърдечно-съдови заболявания. Тя се появява в хода на основно заболяване като клапна болест, коронарна болест, дългогодишна артериална хипертония, като в даден етап се стига на функционални или структурни увреждания на мускула на сърцето, което води невъзможност да изпълнява основната си задача - да осигурява нормално кръвоснабдяване към повечето органи и системи. Тя може да има периоди на обостряне, много провокиращи фактори за неизвестна до момента или нисък клас сърдечна недостатъчност могат да бъдат различни вирусни инфекции, тахиаритмии, лош контрол на артериалната хипертония. Така че влошаването на една част от заболяванията, които водят до сърдечна недостатъчност, може да провокира влошаването на съществуваща хронична сърдечна недостатъчност. Познаването на проблема и признаците на влошаване е важно, за да знаем кога да потърсим медицинска грижа".

Близо 64 милиона души в света са диагностицирани със сърдечна недостатъчност, в България близо 170 000 души страдат от заболяването. За развитието му допринасят и други заболявания, като исхемична болест на сърцето, диабет, затлъстяване, миокарден инфаркт, тежко белодробно заболяване. Начинът да се предотврати заболяването е с навременна превенция на рисковите фактори. Кардиологът съветва да се борим с обездвижването и затлъстяването, да лекуваме високо кръвно налягане и диабета.

Относно влиянието на коронавирусната инфекция върху пациентите със сърдечно-съдови заболявания доц. Токмакова посочи, че тези пациенти са в рисковата група, т.е. те са по-податливи на по-тежките форми на инфекция.

"Както при всеки един вирус е възможно и има такива съобщения, макар и за единични случаи, за директно увреждане на сърцето от вируса - по модела на вирусен миокардит. Но това, което споделят лекарите от големите огнища в Испания, Италия, Франция и Китай, е за единични случаи на вирусен миокардит, причинен от Covid-19. По-скоро при пациентите със сърдечно-съдови заболявания има усложнения в тежкия етап на заболяването, когато има полиорганна недостатъчност и настъпва етапът на цитокинова буря. Тези цитокини могат да увредят и да доведат до нарушаване на функциите на съдовия ендотел, микротромбози, потискане на нормалната функция на сърцето".


Относно последните публикации за увреждане на съдовете при коронавирусна инфеция, доц. Токмакова обясни, че една от хипотезите за механизмите, по които се нанасят увреди от тази инфекия, е именно по модела на васкулит (възпаление на стените на кръвоносните съдове) - засягане на съдовата стена на целия организъм на различни нива.

Описани са и по-голям брой на белодробни емболии при болни от Covid-19, но специалистът припомни, че при тежка белодробна инфекция не малка е вероятността тя да бъде придружена от емболия. Дори и самостоятелната белодробна инфекция се отразява върху хемодинамиката и функцията на сърцето, посочи специалистът. Лицата на Covid-19 могат да бъдат най-различни, но най-засегнати от инфекцията са хората с придружаващи заболявания, коментира кардиологът.

Още за развитието на сърдечната недостатъчност и необходимото лечение в условията на пандемия от коронавирус, за влиянието на вируса върху кръвното налягане, дори и при хора, които не са имали високи стойности преди заболяването - чуйте в интервюто с доц. д-р Мария Токмакова!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонтират 30 000 кв.м тротоари в столичния "Младост"

Вече са възложени дейности те за новия строителен сезон, каза пред Радио София кметът на район „Младост“ Ивайло Кукурин. „Отново сме го разделили на принципа, който е приет още при разпределянето на средствата и усвояването им със Столичната община - 30% възлагаме ние, останалите са през Столичната община“, обясни Кукурин. Той добави,..

публикувано на 19.04.24 в 09:02

Временно затварят за движение ул. “Флора Кънева” в район “Лозенец”

От 09:00 до 18:00 часа днес, временно ще бъде затворена ул. “Флора Кънева“ в “Лозенец”, при кръстовището с бул. “Филип Кутев“, съобщават от районната администрация. Спирането на движението се налага поради асфалтиране на участъка. В момента текат строителни дейности по изграждане на ул. “Филип Кутев“ в участъка от бул. “Черни връх“..

публикувано на 19.04.24 в 08:13

Остава облачно, с температура в София около 13°

Днес облачността над страната ще е значителна, с по-съществени разкъсвания по поречието на р. Дунав. Около обяд в Рило-Родопската област ще започнат валежи, които до вечерта ще обхванат по-голямата част от Южна България, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще се усили. Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°, в София..

публикувано на 19.04.24 в 07:35

"Форум", 18.04.24: Рекордни стойности на корупция през 2023 година

В четвъртък, 18.04.24 г. коментаторите във "Форум се спряха на следните теми: Докладът на Центъра за изследване на демокрацията, който сочи, че 2023 година е била рекордна по отношение на корупцията Евроизборите Коментаторите: •  Социологът Мила Минева •  Рапърът Матю Стоянов (Жлъч) Повече подробности можете..

публикувано на 18.04.24 в 19:18

Трето издание на състезанието "Трън Ултра Рън"

На 11 май 2024 г. със старт и финал в трънското с. Велиново ще се състои Третото издание на състезанието по планинско бягане "Трън Ултра Рън" 2024. Участниците могат да избират между четири изключително живописни трасета с различна дължина и трудност, като всяко едно предлага уникално цялостно изживяване и неповторими панорамни гледки. "Трън..

публикувано на 18.04.24 в 18:50

Стартира кампания по почистване в община Радомир

По повод Деня на Земята Община Радомир организира почистване на всички населени места намиращи се на територията й. Събитието ще се случи в рамките на 2 дни – 20 и 21 април 2024 г. То е част от годишната кампания на Община Радомир, която ще се проведе в няколко етапа, включващи почистване и облагородяване на всяко населено място, засаждане,..

публикувано на 18.04.24 в 17:36

Together for Fertility обединява редица държави в полза на хората с репродуктивни проблеми

Сдружение "Зачатие" е неправителствена организация на българските пациенти с репродуктивни проблеми, която има своята 20-годишна история на работа в подкрепа на пациентите и информиране на обществото. След два дни предстои заключителна конференция по проекта Together for Fertility, съфинансиран по програма "Еразъм+" на ЕС, в който сдружението..

публикувано на 18.04.24 в 17:15