MË E RËNDËSISHMJA PËR KORONAVIRUSIN

Këtu do të gjeni informacion për përhapjen e koronavirusit dhe masat që ndërmerren në Bullgari në luftimin e infeksionit COVID-19 që u regjistrua për herë të parë më 31 dhjetor 2019 në qytetin Vuhan të Kinës. Mund të lexoni gjithashtu këshilla të dobishme të ekspertëve dhe të mësoni më shumë për mirësinë dhe mëshirën njerëzore.


Prof. Petko Sallçev

Arka e Shëndetësisë në Bullgari ka rezervë financiare

Me rritjen e propozuar të mjeteve financiare për shtigjet klinike për sëmundjet ngjitëse do të stimulohen hallakat e përgjegjshme për mjekimin e këtyre sëmundjeve. Para BNR-së prof. Petko Sallçev, drejtor i Arkës Kombëtare të Shëndetësisë..

botuar më 20-07-05 12.36.MD
Kryeministri Bojko Borisov

Nuk do të ketë shtrëngim të masave në Bullgari gjatë stinës verore

Do të shpresohet vetëm tek kufizimet e vetë qytetarëve, pavarësisht nga zhvillimi i situatës së Covid-19. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë inaugurimit të rrugës së Pomories në bregdetin jugor të Detit të Zi. Ai vuri në dukje se..

botuar më 20-07-05 12.18.MD

Gjendja epidemike në Bullgari është nën kontroll

Situata ndiqet shumë strikt, por nuk përjashtohet kthimi i kufizimeve , që të mos ngarkohet sistemi shëndetësor. Me rastin e rritjes së numrit të të infektuarve prof. Iva Hristova, zëvendësdrejtoreshë e Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve..

botuar më 20-07-05 11.46.PD

Rastet e reja të Covid-19 në Bullgari janë 180

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 180 raste të reja të Covid-19 nga 2591 PCR teste të bëra, tregojnë të dhënat e Sistemit Informativ Kombëtar. Deri tani tek ne janë ripohuar gjithsej 5677 raste të koronavirusit të ri, 2538 prej të..

botuar më 20-07-05 9.58.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita 119

Situata lidhur me kororonavirusin në Bullgari ende është nën kontroll Jemi në kulmin e dytë të valës së parë të koronavirusit. Pritet që vjeshtën numri i të infektuarve me koronavirus në Bullgari që nga fillimi i epidemisë të jetë rreth 10..

botuar më 20-07-04 5.55.MD
Marin Rajkov

Ambasadori bullgar në Londër e quajti listën britanike “anomali”

Ambasadori i Bullgarisë në Londër Marin Rajkov komentoi posaçërisht për BNR-në se është jashtëzakonisht i befasuar se qeveria britanike nuk e ka vendosur Bullgarinë në listën e 59 vendeve deri në të cilat janë lejuar fluturimet pa karantinë. Rajkov..

botuar më 20-07-04 5.49.MD
prof. dr. Nikollaj Vitanov

Situata lidhur me kororonavirusin në Bullgari ende është nën kontroll

Jemi në kulmin e dytë të valës së parë të koronavirusit. Pritet që vjeshtën numri i të infektuarve me koronavirus në Bullgari që nga fillimi i epidemisë të jetë rreth 10 000, prognozoi para Televizionit Kombëtar Bullgar matematikani Nikollaj..

botuar më 20-07-04 2.40.MD

Deri në 7000 euro është ndihma e njëhershme për bujqit për shkak të Covid-19

Bullgaria kërkoi nga BE-ja që ndihma t’u jepet bujqve në bazë të të gjitha shpenzimeve të tyre suplementare për shkak të koronavirusit për tokat e punueshme dhe për krerë kafshe. Komisioni Evropian e refuzoi këtë propozim duke vendosur që..

botuar më 20-07-04 10.53.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 118

Dy here më shumë para për shtegun klinik për koronavirus Kryeministri Bojko Borisov u takua me Shtabin Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19. Në bisedim kanë marrë pjesë ministrat e shëndetësisë, financave dhe të ekonomisë. Ministri i..

botuar më 20-07-03 8.04.MD
Zëvendësministri Petko Dojkov

Bullgaria kërkoi nga Greqia zgjidhje të problemit në kufi

Zëvendësministri Petko Dojkov thirri urgjentisht në Ministrinë e Punëve të Jashtme ambasadorin grek Dhimitrios Hronopoulos. Është shtruar çështja për hapjen e pikëkalimeve me Greqinë. Dojkov ka nënvizuar situatën e rëndë tek “Kullata – Promahon”..

botuar më 20-07-03 6.24.MD