Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tituj ballkanikë për Ivet Lalova-Collio dhe Tihomir Ivanov

Ivet Lalova-Collio

Kampioni në Universiadën në Itali gjatë korrikut të këtij viti Tihomir Ivanov fitoi gjithashtu një titull në kërcimin së larti në Ballkaniadën në qytetin bullgar Pravec (Bullgari Perëndimore), duke arritur rezultat 2.27 metra. Vrapuesja Ivet Lalova-Collio fitoi titullin ballkanik në distancën 100 metra. Sportistja e njohur bullgare fitoi pas një vrapimi të rëndë me rezultat 11.23 sekonda (+1.2 m./sek.) Izraelitja Diana Weissman zuri vendin e dytë me 11.25 sekonda, kurse në vend të tretë është bullgarja tjetër – Inna Eftimova, me rezultat 11.56 sekonda. Posaçërisht që të vëzhgojë vrapimin e Ivet erdhi futbollisti i madh bullgar Hristo Stoiçkov. Në tribuna ishin gjithashtu Presidenti i Asociacionit Ndërkombëtar të Federatave Atletike Sebastian Coe dhe ish-rekordisti në kërcimin me shkop Sergey Bubka.

Notari i maratonës Petër Stojçev kaloi ngushticën e Gjibraltarit

Petër Stojçev u bë bullgari i parë që notoi përmes Ngushticës së Gjibraltarit sipas rregullave të Oceans Seven pa rroba neopreni. Stojçev kaloi distancën prej 16.4 km mes shkëmbinjve nga bregu evropian në qytetin spanjoll Tarifa..

botuar më 24-04-16 1.31.MD
Viktorio Iliev

Viktorio Iliev u bë kampion i Evropës në boks

Viktorio Iliev u bë kampion i Evropës në boks në kampionatin për të rinj dhe vajza në Poreç të Kroacisë, në kategorinë deri në 60 kg. Në finale ai u imponua mbi Bogdan Çelldik nga Ukraina. Kujtojmë se Bullgaria fitoi pesë medalje nga Kampionati..

botuar më 24-04-15 2.41.MD
Stilijana Nikollova, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

Stilijana Nikollova fitoi dy medalje ari dhe një argjendi në finalen e Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Sofje

Pesë medalje është shifra e medaljeve në ditën e fundit të Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Sofje. E dyta në shumëgarësh Stilijana Nikollova fitoi dy medalje të arta – për kombinimin me top dhe me fjongo ,dhe medaljen e..