Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ambasadorja e ShBA-së Hero Mustafa: Duam një Bullgari të fortë

Kryeministri Bojko Borisov dhe Ambasadorja e ShBA-së Hero Mustafa
Foto: BTA

Kryeministri Bojko Borisov dhe ambasadorja e ShBA-së Hero Mustafa hapën Sesionin e Parë të Dialogut strategjik Bullgari-ShBA, i cili zhvillohet sot në Sofje me pjesëmarrjen e një delegacioni amerikan.

Zv. Sekretari shtetëror David Hale, i cili duhej të ishte në krye të delegacionit amerikan nuk mbërriti në Sofje për shkak të situatës në Irak.

“Të gjitha gjërat, të cilat do t’i diskutojmë me aleatët dhe partnerët tanë bullgarë, do të jenë të dobishme për popullin bullgar. Ne duam një Bullgari të fortë, sepse në të vërtetë interesohemi për Bullgarinë dhe mendojmë se ajo meriton një të ardhme më të mirë”, tha Ambasadorja e ShBA-së Hero Mustafa.

Ajo informoi se gjatë marsit në Bullgari do të mbërrijë ndihmës sekretari shtetëror për çështjet konsullore të ShBA-së, për të diskutuar mundësinë për heqjen e vizave për shtetasit bullgarë. Para mysafirëve Kryeministri Borisov shpalli  se qeveria sot do të marrë vendim për blerjen e 20% prej terminalit për gaz të lëngët në Aleksandrupolis.

Më vonë sot Kryeministri Bojko Borisov do të udhëtojë për në Turqi, ku do të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të gazsjellësit “Rryma Jugore”.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 128

Rastet e reja të Covid-19 po ulen Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 77 raste të reja nga 1 198 PCR teste të bëra, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Të shëruarit janë 8, ka vdekur një njeri. Rastet aktive janë 3 655...

botuar më 20-07-13 8.07.MD

Bullgaria aderohet me Mekanizmin Unik të Ristrukturimit

Bullgaria aderohet me Mekanizmin Unik të Ristrukturimit, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Nga 1 tetori 2020 Banka Qendrore Evropiane merr mbikëqyrjen e drejtpërdrejtë mbi institucionet financiare bullgare nëpërmjet Këshillit Unik të..

botuar më 20-07-13 8.03.MD

Dita e pestë e protestave në vend

Dita e pestë e protestave në Sofje filloi me grumbullimin e të pakënaqurve para presidencës. Ata kërkojnë dorëheqjet e kryeprokurorit dhe qeverisë, thirrjen e Kuvendit të Madh Popullor dhe ndryshime kushtetuese. Drejtohen thirrje për grevë të..

botuar më 20-07-13 7.38.MD