Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Udhëtimi me tren në linjën më trase të ngushtë në Rodope – në krye të një klasifikimi britanik për udhëtime më piktoreske me tren në Evropë

Foto: arkiv

Një prej atraksioneve, të cilat u bëjnë përshtypje të madhe turistëve bullgarë e të huaj te ne është udhëtimi me tren në linjën me trase të ngushtë mes qyteteve Septemvri dhe Dobrinishte. Udhëtimi me tren nëpër labirintet malore është një aventurë e vërtetë. Treni lidh Luginën e Trakisë së Sipërme me malet Rodope, Rilla dhe Pirin në një itinerar shumë piktoresk. Duket se pikërisht kjo u ka bërë përshtypje britanikëve, të cilët kanë vendosur udhëtimin me tren në linjën me trase të ngushtë në Rodope në Top 10 të anketës së gazetës “Gardian” për udhëtimet më piktoreske me tren në Evropë.


Më shumë nga rubrika

Kështjella antike Tuida në qytetin Sliven i përshtatet jetës së njerëzve

Qyteti Sliven njihet si qyteti i 100 vojvodëve. Ky vendbanim i Bullgarisë Juglindore ofron shumë fenomene interesante të cilat turistët mund të vizitojnë. Një nga objektet më tërheqëse është kështjella Tuida e cila ekzistonte këtu që në epokat e..

botuar më 20-03-29 11.25.PD

Shëtitjet virtuale – turizëm në kohën e COVID-19

Në kushtet e COVID-19 shumë muze dhe galeri ofrojnë shëtitje virtuale në faqen e tyre të internetit, që të mund të njihen “vizituesit” me koleksionet e tyre të pasura prej pikturash dhe artefaktesh derisa të jenë të mbyllur mes katër mureve pa pasur..

botuar më 20-03-27 10.56.PD

Kisha Shën Gjergji në fshatin Oreshevec - një destinacion i shkëlqyer për turizëm pelegrinazhi

Pavarësisht dhe me një paraqitje modeste, kisha “Shën Gjergji” në fshatin Oreshevec, në rrethin e qytetit Bellogradçik, tanimë dy shekuj me radhë i jep dritë secilit që ka kaluar pragun e kishës. Nga muret dhe nga kupola e kishës fytyrat e shenjtorëve..

botuar më 20-03-22 11.25.PD