Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka
Foto: BGNES

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 59 kg në stilin e lirë. Në finale ajo humbi nga përfaqësuesja e Moldavisë Anastasija Niçita me 4-5 pika. Daniell Aleksandrov gjithashtu fitoi medalje të argjendtë evropiane në kryeqytetin italian. Bullgari humbi në finale në kategorinë deri në 82 kg në stilin klasik nga mundësi azer Rafig Gusejnov me 1:2 pika.

Më shumë nga rubrika

Viktorija Tomova

Tenistja bullgare Viktorija Tomovoa me fitore të tretë

Bullgarja Viktorija Tomova regjistroi fitoren e radhës në grupin e tretë të turneut demonstrativ të tenisit në Beograd organizuar nga Akademija e Janko Tipsareviçit. Bullgarja e umponua mbi tenisten kroate Mariana Drazhiç me 6:4, 6:3 dhe kështu i..

botuar më 20-07-01 6.35.MD
Nikolla Abaxhiev-Koki dhe Veso Ovçarov

Një garë ekstreme në ajër dhe ujë

Gara mes sportistëve më të mirë bullgarë të aeronautikës dhe kitesurfing-ut mbaroi parakohshëm. Starti ishte pranë Novo Sello tek lumi Danub. Në garën "Air and Water Need Good Wings" dy atletë duhej të konkurronin në vazhdim të 12 orëve. Nga..

botuar më 20-07-01 9.53.PD
Organizatorët e turneut

Sofja është mikpritëse e turneut ndërkombëtar të volejbollit në plazh

Në Sofje do të zhvillohet një turne ndërkombëtar i volejbollit në plazh. Ndeshjet do të mbahen në bazën e re për volejboll plazhi, e cila u përgjigjet kritereve më të larta, dhe ndodhet në rajonin e liqenit të Pançarevos në afërsi të Sofjes. Nga 6 deri..

botuar më 20-06-30 6.41.MD