Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 59 kg në stilin e lirë. Në finale ajo humbi nga përfaqësuesja e Moldavisë Anastasija Niçita me 4-5 pika. Daniell Aleksandrov gjithashtu fitoi medalje të argjendtë evropiane në kryeqytetin italian. Bullgari humbi në finale në kategorinë deri në 82 kg në stilin klasik nga mundësi azer Rafig Gusejnov me 1:2 pika.

Tani për tani do të ketë Kampionat Bullgar të Futbollit

Kampionati Bullgar i Futbollit do të rifillohet gjatë muajit maj dhe të gjitha ndeshjet e planifikuara gjatë stinës do të luhen, mori vendim Bashkimi Bullgar i Futbollit. Së pari Kampionati u ndërpre përkohshëm për një muaj deri në 13 prill në..

botuar më 20-03-23 2.03.MD
UEFA

Më 4 korrik futbollistët bullgarë do të kthehen në kampionatin evropian

Qendra evropiane e futbollit UEFA përcaktoi data të reja për ndeshjet e fazës “play off” për klasifikim në finalet evropiane të futbollit.  Sipas programit të ri ndeshja mes Bullgarisë dhe Hungarisë duhet të zhvillohet më 4 korrik në stadiumin..

botuar më 20-03-20 4.08.MD

Boksierët bullgarë kthehen me medalje nga Londra

Dy boksierë bullgarë arritën fitore në kualifikimet evropiane për olimpiadën që u zhvilluan në Londër. Në kategorinë deri më 51 kilogramë mbajtësja e medaljes së argjendtë evropiane Stojka Krësteva fitoi në mënyrë kategorike ndeshjen kundër francezes..