Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka
Foto: BGNES

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 59 kg në stilin e lirë. Në finale ajo humbi nga përfaqësuesja e Moldavisë Anastasija Niçita me 4-5 pika. Daniell Aleksandrov gjithashtu fitoi medalje të argjendtë evropiane në kryeqytetin italian. Bullgari humbi në finale në kategorinë deri në 82 kg në stilin klasik nga mundësi azer Rafig Gusejnov me 1:2 pika.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria është ndër pak vendet me kampionat të rimëkëmbur futbollistik para publikut

Ministri i sportit Krasen Kralev shprehu kënaqësi nga rimëkëmbja e sezonit futbollistik me tifozë në stadiumet. Në faqen e tij në Facebook ai shkroi “Ndryshe nga vendet e tjera evropiane, Bullgaria u lejoi tifozëve të përkrahin futbollistët e tyre.”..

botuar më 20-06-06 4.54.MD
Veselin Ovçarov

Dy bullgarë do të garojnë duke kaluar vendin nga perëndimi në lindje

Dy sportistë bullgarë – Veselin Ovçarov dhe Nikolla Abaxhiev do të kalojnë vendin nga perëndimi në lindje përgjatë rrjedhjes së lumit   Danub. Ata do të rivalizojnë për kohë. Veselin Ovçarovi do të fluturojë me paraglajder mbi Rrafshinën e Danubit,..

botuar më 20-06-05 8.11.MD

Sofja do të jetë mikpritëse e gjimnastikës ritmike

Federata Ndërkombëtare e Gjimnastikës e informoi Federatën Bullgare të Gjimnastikës Ritmike se Kupa e parë Botërore pas pandemisë do të zhvillohet gjatë vitit 2021 në Sofje nga 9 deri në 11 prill. Pas kësaj do të ketë edicione në Tashkent – 16-18 prill,..

botuar më 20-06-05 10.29.PD