Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 59 kg në stilin e lirë. Në finale ajo humbi nga përfaqësuesja e Moldavisë Anastasija Niçita me 4-5 pika. Daniell Aleksandrov gjithashtu fitoi medalje të argjendtë evropiane në kryeqytetin italian. Bullgari humbi në finale në kategorinë deri në 82 kg në stilin klasik nga mundësi azer Rafig Gusejnov me 1:2 pika.

Përshëndetje për Ditën e Sportit Bullgar

17 maj është Dita e Sportit Bullgar. Përshëndes të gjithë sportistët bullgarë, trajnerët e tyre, të gjithët që ia kanë kushtuar jetën e vet sportit. U uroj atyre shëndet dhe suksese" , tha Ministri i sportit Krasen Kralev në adresën e tij..

botuar më 20-05-17 12.09.MD

Dritë jeshile për kampionatet e futbollit që nga 5 qershori

Ministri i rinisë dhe sportit Krasen Kralev lëshoi një urdhëresë, me të cilën më 5 qershor lejohet rifillimi i kampionateve të futbollit në Bullgari – ai i Ligës së Parë dhe ai i Ligës së Dytë profesionale. Ndeshjet do të luhen pa publik. Më 15..

botuar më 20-05-14 4.35.MD

Sportistët elitë bullgarë rifillojnë përgatitjen

Që nga 13 maj sportistët bullgarë të përfshirë në programin për përgatitje olimpike fillojnë trajnimet në bazat kombëtare sportive në vend. Në qendrat u ndërmorën të gjitha masat kundër epidemisë, ndërsa qasja për personat e tjerë është e ndalura...