Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka
Foto: BGNES

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 59 kg në stilin e lirë. Në finale ajo humbi nga përfaqësuesja e Moldavisë Anastasija Niçita me 4-5 pika. Daniell Aleksandrov gjithashtu fitoi medalje të argjendtë evropiane në kryeqytetin italian. Bullgari humbi në finale në kategorinë deri në 82 kg në stilin klasik nga mundësi azer Rafig Gusejnov me 1:2 pika.

Më shumë nga rubrika

Garat e atletikës së lehtë në Bullgari mund të mbahen që në qershor

Federata Bullgare e Atletikës së Lehtë shpalli një projekt për zhvillimin e garave në vend këtë verë. Kampionati i parë kombëtar është planifikuar për datën 20 qershor, por Federata vuri në dukje se garat do të zhvillohen me kusht se gjendja e..

botuar më 20-04-30 12.22.MD
Adrian Andreev

Tenisti i ri bullgar Adrian Andreev me fitore të reja

Tenisti i kombëtares së Bullgarisë për Kupën “Dejvis” dhe ATP Cup Adrian Andreev regjistroi fitoren e vet më të rëndësishme te meshkujt. Në turneun demonstrative International Tennis Series në Bradëntën të shtetit Florida, bullgari 18 vjeçar mundi..

botuar më 20-04-29 11.53.PD

Futbolli bullgar do të marrë ndihmë nga UEFA

Bashkimi Bullgar i Futbollit do të marrë 4,3 mln. euro nga UEFA për shkak të krizës me koronavirusin. Organizata evropiane shpalli në sajtin e vet zyrtar se lëshon 263.5 mln. euro për të ndihmuar 55 federatat kombëtare të futbollit në Kontinentin e..

botuar më 20-04-27 8.09.MD