Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Bojko Borisov është për një diplomaci më aktive të Perëndimit në konfliktet e botës

Foto: EPA/BGNES

Para kanalit You Tube në Konferencën e Munihut për Sigurinë Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov deklaroi se Evropa, SHBA-ja dhe Kanadaja duhet të përzihen më aktive në mënyrë diplomatike në shumë konflikte ushtarake, që të arrihet paqe në Libi, Iran, Irak, Afganistan dhe kudo, ku ka probleme. Bullgaria është shumë afër edhe Detit të Zi, edhe Sirisë, edhe Libisë, edhe Iranit. Ka kontingjente ushtarake në Afganistan dhe Bosnjë e Hercegovinë, rikujtoi Kryeministri. Borisov bëri të ditur se në Konferencën e Munihut do të ndajë përvojën e vet se si Bullgaria e përballon problemin e migracionit ilegal dhe si në kufi konfiskon sasi rekord narkotikësh.

Më shumë nga rubrika

Supozohet se numri i të infektuarve në Bullgari është më i lartë

Ndoshta numri i të infektuarve në Bullgari është disa herë më i lartë. Deri tashti zbulojmë 2 në çdo 11 të infektuar me koronavirus. Prandaj duhet të jemi fanatikë në respektimin e distancës fizike, tha gjeneral Mutafçijski, shef i Shtabit Kombëtar për..

botuar më 20-04-02 9.46.PD

Qendra ndarëse Ballkan ofron çmime konkurruese të gazit rus

Pasi rregullatori bullgar miratoi uljen e çmimit të gazit të importuar natyror me më se 42 për qind në bursën bullgare të gazit u arrit çmim nën atë të gazit rus. Qendra ndarëse Ballkan e cila realizon tregti me gaz njoftoi, se u arrit kontratë për 12.5..

botuar më 20-04-02 9.08.PD

25 janë të shëruarit nga COVID-19

Brenda 24 orëve të fundit Rastet e reja me koronavirus janë 37 dhe kështu numri i përgjithshëm i të infektuarve në Bullgari u bë 449, njoftuan nga Shtabi Operativ Kombëtar. Ka dy burrë të vdekur – një 40 vjeçar në kryeqytet dhe një 57 vjeçar në qytetin..

botuar më 20-04-02 8.33.PD