Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bansko bëhet qendra e kinemasë ekstreme

Foto: banskofilmfest.com

Nga 20 deri më 22 shkurt pushimorja dimërore Bansko bëhet organizator i Panoramës Tradicionale të Kinematografisë"Snow Cinema – filma për ski dhe snoubord”. Në program u përfshin filma për sporte ekstreme të cilat sfidojnë vullnetin dhe shpirtin. Krahas kësaj ka tema të lidhura me sportet dimërore dhe me kulturën malore.

Brenda tri ditëve adhuruesit e kinemasë ekstreme do të kenë mundësi të shikojnë falas filmat më të mirë nga Kanadaja, Austria, Argjentina, Skocia, Bullgaria, Ukraina dhe Gjermania. Theks në program është filmi kanadez “Jeta në mal”, i cili mori çmimin e jurisë në Bansko Film Fest 2019.

Më shumë nga rubrika

Vencisllav Zankov

Piktori Vencisllav Zankov prezanton vetminë ekzistenciale

Në situatën e jashtëzakonshme sociale, të cilën për shkak të epidemisë së koronavirusit tashmë e quajmë “normalitetin e ri”, Vencisllav Zankov tregon ekspozitën e vet me vepra të artit figurativ, skulpturës dhe neonit. Ekspozita “Para..

botuar më 20-06-06 6.20.PD

Shkrimtari Angell Igov mori çmim ndërkombëtar

Romani “Të qetët” i shkrimtarit Angell Igov është ndër gjashtë librat e dekoruar me çmim ndërkombëtar të Shtëpisë së Kulturave Botërore në Berlin dhe të fondacionit “Pjesëza Elementare”, bëri të ditur Deutsche Welle. Sivjet të dekoruarit janë më..

botuar më 20-06-05 11.44.PD
Presidenti Radev (majtas), Daniella Kuzmanova dhe Vencisllav Micov

Peticioni i artistëve të pavarur bullgarë për shpëtimin e sektorit

Njerëzit, të cilët punojnë në lëmin e kulturës janë me rëndësi të madhe për identitetin kombëtar dhe shteti duhet të tregojë se nuk i ka braktisur ata në kushtet e krizës, tha Presidenti Rumen Radev gjatë takimit të tij me përfaqësues të artistëve të..

botuar më 20-06-03 10.02.MD