Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bansko bëhet qendra e kinemasë ekstreme

Foto: banskofilmfest.com

Nga 20 deri më 22 shkurt pushimorja dimërore Bansko bëhet organizator i Panoramës Tradicionale të Kinematografisë"Snow Cinema – filma për ski dhe snoubord”. Në program u përfshin filma për sporte ekstreme të cilat sfidojnë vullnetin dhe shpirtin. Krahas kësaj ka tema të lidhura me sportet dimërore dhe me kulturën malore.

Brenda tri ditëve adhuruesit e kinemasë ekstreme do të kenë mundësi të shikojnë falas filmat më të mirë nga Kanadaja, Austria, Argjentina, Skocia, Bullgaria, Ukraina dhe Gjermania. Theks në program është filmi kanadez “Jeta në mal”, i cili mori çmimin e jurisë në Bansko Film Fest 2019.

Më shumë nga rubrika

Stefan Vëlldobrev: Të kërkojmë më pak, që të mund të kemi më shumë

Aktor, këngëtar, frontmeni i grupit “Të Dyshuarit e Zakonshëm”, autor i këngëve (i tekstit dhe të muzikës), Stefan Vëlldobrev është një  njeri tepër aktiv dhe jashtëzakonisht i angazhuar, të paktën deri përpara datës 13 mars, kur u shpall gjendja e..

botuar më 20-04-29 12.14.MD

Aktorja Neli Çunçukova: Nuk duhet të sabotojmë veten kur jeta na ofron lumturi dhe sukses

Në vitet të adoleshencës ajo vendosi shenja për fatin e vet në mënyrë që ai ta shpie atë pikërisht atje ku vetë ajo dëshiron. Si ndihesh kur dritat papritmas fiken dhe çdo ditë vjedhin nga liria jote? “ Përdor imagjinatën time ”..

botuar më 20-04-24 12.12.MD

Festivali i pare bullgar online sjell emocione pozitive në kohën e pandemisë

Jeta kulturore gjatë epidemisë u zhvendos në hapësirën virtuale. Si adaptohen konsumatorët bullgarë të argëtimeve dhe vetë aktorët në kushtet e reja? “Për ne të gjitha gjërat që i përjetojmë sot janë të reja dhe të ndryshme. Një pjesë e..

botuar më 20-04-24 9.25.PD