Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kafeja e tolerances” mblodhi në Plovdiv përfaqësues të komuniteteve dhe feve të ndryshme

Foto: BTA

Për vitin e gjashtë me radhë përfaqësues të të gjitha pakicave kombëtare dhe feve në qytetin e Plovdivit (Bullgari Jugore) u mblodhën për “Kafenë e tolerancës” në Xhumaja Xhamija në qendrën e qytetit.

Ngjarja kujton dhe nënvizon traditën shekullore të bashkëjetesës paqësore ndërmjet bullgarëve, hebrenjve, italianëve, turqve, rusëve, armenëve dhe komuniteteve të tjera në qytet.

Për herë të parë pakica kombëtare e turqve ftoi bashkësitë e tjera në “kafe të tolerancës” gjatë vitit 2015 – me rastin e përvjetorit të aktit vandal në Xhumaja Xhamija. “Kryemyftiu deklaroi se duhet të kuptojmë se dashuria, mirëkuptimi i ndërsjellë dhe fqinjësia e mirë do ta shpëtojnë njerëzimin.”

Në aktivitet mori pjesë dhe konsulli i përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Husein Ergani.  


Më shumë nga rubrika

Вашингтон, 28 март 2020 г.

Policë bullgarë në linjën e pare të betejës me COVID-19 në SHBA

Policë bullgarë në linjën e pare të betejës me COVID-19 në SHBA 30 policë me prejardhje bullgare punojnë në Çikago dhe në shtete të tjera amerikane për ruajtjen e rendit në situatën e përhapjes së koronavirusit. Para pak kohe ata u bashkuan..

botuar më 20-03-28 12.15.MD

Njerëzit e konfirmuar me COVID-19 në Bullgari tashmë janë 313

Numri i përbashkët i njerëzve të infektuar me koronavirus aktualisht është 313 . Këtë e njoftoi shefi i Shtabit operativ për kundërvënien e COVID-19 prof. Vencisllav Mutafçijski. Ratste e reja për 24 orët e fundit është 37. Njerëzit e prekur nga..

rinovuar më 20-03-28 12.05.MD

Parkimi në Sofje do të jetë falas deri më 12 prill

Nga Bashkia e Kryeqytetit shtyjnë afatin për parkim pa pagesë deri më 12 prill. Vendet e parkimit në zonën “blu” dhe atë “të gjelbër” do të përdoren falas. Kjo është një masë për inkurajimin e përdorimit të automjeteve private në vend të..

botuar më 20-03-28 11.54.PD