Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kafeja e tolerances” mblodhi në Plovdiv përfaqësues të komuniteteve dhe feve të ndryshme

Foto: BTA

Për vitin e gjashtë me radhë përfaqësues të të gjitha pakicave kombëtare dhe feve në qytetin e Plovdivit (Bullgari Jugore) u mblodhën për “Kafenë e tolerancës” në Xhumaja Xhamija në qendrën e qytetit.

Ngjarja kujton dhe nënvizon traditën shekullore të bashkëjetesës paqësore ndërmjet bullgarëve, hebrenjve, italianëve, turqve, rusëve, armenëve dhe komuniteteve të tjera në qytet.

Për herë të parë pakica kombëtare e turqve ftoi bashkësitë e tjera në “kafe të tolerancës” gjatë vitit 2015 – me rastin e përvjetorit të aktit vandal në Xhumaja Xhamija. “Kryemyftiu deklaroi se duhet të kuptojmë se dashuria, mirëkuptimi i ndërsjellë dhe fqinjësia e mirë do ta shpëtojnë njerëzimin.”

Në aktivitet mori pjesë dhe konsulli i përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Husein Ergani.  


Më shumë nga rubrika

Ngritën akuzë kundër zëvendës ministrit të ambientit rrethues Krasimir Zhivkov

Prokuroria ngriti akuzë kundër zëvendës ministrit të ambientit rrethues Krasimir Zhivkov dhe vëllezërit Pllamen dhe Atanas Bobokovi të cilët u arrestuan më 28 maj. Ata hetohen për pjesëmarrje në një grup kriminal që merrej me importin dhe përpunimin..

botuar më 20-05-29 7.29.MD

Po përmirësohet klima biznes në Bullgari

Gjatë majit koniunktura ekonomike në vend shënon ndryshim pozitiv në krahasim me tre muajit e mëparshëm. Treguesi i klimës biznes u rrit me 11.8 pika në krahasim me prillin, evidentoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Vështirësi më serioze për biznesin..

botuar më 20-05-29 5.50.MD
Krasimir Vëllçev

Mbrëmjet e maturës mund të lejohen, por jo para fundit të qershorit

Ministri i arsimit Krasimir Vëllçev deklaroi se nuk ka pengesa për zhvillimin e mbrëmjeve të maturës, por rekomandoi që ato të organizohen në fund të qershorit, apo në fillim të korrikut. 49 mijë janë maturantët, të cilët do të paraqiten në..

botuar më 20-05-29 5.43.MD