Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kafeja e tolerances” mblodhi në Plovdiv përfaqësues të komuniteteve dhe feve të ndryshme

Foto: BTA

Për vitin e gjashtë me radhë përfaqësues të të gjitha pakicave kombëtare dhe feve në qytetin e Plovdivit (Bullgari Jugore) u mblodhën për “Kafenë e tolerancës” në Xhumaja Xhamija në qendrën e qytetit.

Ngjarja kujton dhe nënvizon traditën shekullore të bashkëjetesës paqësore ndërmjet bullgarëve, hebrenjve, italianëve, turqve, rusëve, armenëve dhe komuniteteve të tjera në qytet.

Për herë të parë pakica kombëtare e turqve ftoi bashkësitë e tjera në “kafe të tolerancës” gjatë vitit 2015 – me rastin e përvjetorit të aktit vandal në Xhumaja Xhamija. “Kryemyftiu deklaroi se duhet të kuptojmë se dashuria, mirëkuptimi i ndërsjellë dhe fqinjësia e mirë do ta shpëtojnë njerëzimin.”

Në aktivitet mori pjesë dhe konsulli i përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Husein Ergani.  


Më shumë nga rubrika

13 miliard euro falas për Bullgarinë nga plani Covid-19 i Komisionit Evropian

Bullgaria do të disponojë afro 13 miliard euro falas si pjesë e planit të Komisionit Evropian për rimëkëmbjen pas epidemisë Covid-19. Këtë e tha në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare zëvendës kryeministri tomisllav donçev. Një pjesë prej..

botuar më 20-05-29 3.47.MD
Слънчев бряг

Hotelet në bregdetin bullgar pranojnë turistët e parë

3 hotele në pushimoren Sllënçev Brjag tashmë pranojnë turistë, tha drejtori i kompleksit Zllatko Dimitrov. Në se situata do të vazhdon të përmirësohet shumic e hoteleve do të hapin dyert për turistë te 19 qershori. Edhe pushimorja “Allbena” priti..

botuar më 20-05-29 2.36.MD

Bullgaria pret rendiment të mirë drithërash

"Bullgaria patjetër edhe sivjet do të meritojë "tutullin" e vet të eksportuese të madhe të drithërave" , tha ministrja e bujqësisë Desisllava Taneva. Prognoza pesimiste për rendimentin e sivjetshëm është 4,5 mln. tonë drithra. Pritet se prodhimi mund..

botuar më 20-05-29 1.06.MD