Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Kafeja e tolerances” mblodhi në Plovdiv përfaqësues të komuniteteve dhe feve të ndryshme

Foto: BTA

Për vitin e gjashtë me radhë përfaqësues të të gjitha pakicave kombëtare dhe feve në qytetin e Plovdivit (Bullgari Jugore) u mblodhën për “Kafenë e tolerancës” në Xhumaja Xhamija në qendrën e qytetit.

Ngjarja kujton dhe nënvizon traditën shekullore të bashkëjetesës paqësore ndërmjet bullgarëve, hebrenjve, italianëve, turqve, rusëve, armenëve dhe komuniteteve të tjera në qytet.

Për herë të parë pakica kombëtare e turqve ftoi bashkësitë e tjera në “kafe të tolerancës” gjatë vitit 2015 – me rastin e përvjetorit të aktit vandal në Xhumaja Xhamija. “Kryemyftiu deklaroi se duhet të kuptojmë se dashuria, mirëkuptimi i ndërsjellë dhe fqinjësia e mirë do ta shpëtojnë njerëzimin.”

Në aktivitet mori pjesë dhe konsulli i përgjithshëm i Turqisë në Plovdiv Husein Ergani.  


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Italia do të bashkëpunojnë në studimin e koronavirusit

Po përgatitet nënshkrimi i marrëveshjes për shkëmbim të teknologjive dhe ideve ndërmjet Akademisë Ushtarako-Mjekësore në Sofje dhe Spitalit Universitar “San Mateo” në Itali. Spitali italian punon aktivisht mbi metodën e mjekimit të Covid-19 me..

botuar më 20-05-28 10.44.PD

39% prej të infektuarve me Covid-19 janë shëruar

Për 24 orët e fundit në Bullgari janë regjistruar 17 raste të reja të Covid-19. Janë testuar 1273 kampionë gjaku. 6 janë të konfirmuarit e rinj në Sofje, 4 – në Pazarxhik, nga 2 – në Shumen dhe Vidin, nga një – në Sliven, Haskovo dhe Jamboll. Kështu..

botuar më 20-05-28 8.53.PD
Sotir Cacarov para Kuvendit Popullor

Komisioni kundër korrupsionit prezanton raportin për veprimtarinë e vet gjatë 2019-ës

Në mbledhjen plenare të së enjtes deputetët në Kuvendin Popullor do të shqyrtojnë raportin e Komisionit për Kundërvënien e Korrupsionit dhe Sekuestrimin e Pasurive të Fituara në Mënyrë të Paligjshme  për veprimtarinë e tij gjatë vitit 2019. Ky..

botuar më 20-05-28 7.57.PD