Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov: Vetëm ne e përballuam migracionin e paligjshëm

| rinovuar më 20-02-14 6.28.MD
Markus Soder (majtas) dhe Bojko Borisov
Foto: BTA - arkiv

Në kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Munih Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryeministrin e Bavarisë Markus Söder. Gjatë bisedimit Borisovi nënvizoi se Bullgaria është shteti i vetëm, i cili e ka përballuar migracionin e paligjshëm dhe i rrit të ardhurat çdo vit.

“3,7% rritje e qëndrueshme e Produktit të Brendshëm Bruto, shumë investitorë gjermanë, rezerva fiskale, rezerva valutore, jemi në vend të dytë pas SHBA-së për nga investimet në sektorin e mbrojtjes” – shtoi ai.

“Unë mund të them se i vetmi që mbetet në postin e vet të kryeministrit është Borisovi” – tha nga ana e vet Markus Söder. “Të gjithët në Evropë ndërrohen, vetëm një mbetet në vendin e tij”.

Dy kryeministrat shprehën kënaqësinë e tyre për shkak të kontakteve intensive politike gjatë viteve të fundit dhe lidhjeve dinamike në fushën e punëve të jashtme, sigurisë dhe turizmit. 

Pak më vonë Borisovi u takua me Presidentin e Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier. Bashkëbiseduesit shprehën mendimin e përbashkët se Evropa duhet të mbetet e bashkuar para sfidave dhe t’ua garantojë shtetasve të vet prosperitet dhe siguri.

Të dy diskutuan mundësitë për zgjerimin e kontakteve bilaterale. Borisovi theksoi mbi kushtet e shkëlqyera për zhvillimin e biznesit tek ne dhe shtoi se Bullgaria do të vazhdojë të punojë për zgjerimin e pranisë së produkteve bullgare në tregun gjerman në sektorë si elektronika, elektroteknika, prodhimi i makinave, teknologjitë informative. 


Më shumë nga rubrika

Krasimir Vëllçev

90 për qind nga nxënësit bullgarë mësojnë nga distanca

Sipas të dhënave të Ministrisë së Arsimit dhe të Shkencës në mësimin nga distanca tashmë u përfshin 90 për qind nga nxënësit dhe 96 për qind nga shkollat. Para Radios Kombëtare Bullgare ministri i arsimit Krasimir Vëllçev komentoi, se zgjatja e vitit..

botuar më 20-03-30 10.41.PD
Ministrja Ekaterina Zaharieva

Mbi 700 bullgarë duan të kthehen nga jashtë

Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva bëri të ditur se mbi 700 bullgarë në botë kanë shprehur dëshirë të kthehen në atdhe për shkak të koronavirusit. 70 prej tyre janë turistë dhe numri i tyre është ulur pasi të shtunën dhe të dielën përfundoi me..

botuar më 20-03-30 10.15.PD

Uzina “Arsenal” rivendos punën me një numër minimal punëtorësh

Uzina Ushtarake “Arsenal” e cila ishte ndërmarrja e parë në Bullgari e cila përfundoi së punuari për shkak të epidemisë së koronavirusit, rivendos punën me një numër minimal punëtorësh. Nga 9000 veta të punësuar në të, puna rivendoset që nga 30 marsi me..

botuar më 20-03-30 9.57.PD