Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Koronavirusi u bë shkak për anulimin e koncerteve evropiane të këngëtares Viktoria Georgieva

Foto: BGNES

Këngëtarja e cila u zgjodh të prezantojë Bullgarinë në Evrovizion 2020, anuloi koncertet evropiane të planifikuara për mars dhe prill. “Në momente të tilla duhet të bashkohemi që të mbrojmë shëndetin dhe jetën e njerëzve, të cilët janë me rëndësi për çdo njeri” – shkroi Viktorija Georgieva në profilin e vet në rrjetin social facebook.

Ndërkohë u njoftua se konkursi Evrovizion hiqet dhe ndoshta do të mbahet në vitin 2021. Organizatorët nga Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) në pozitën e tyre zyrtare theksuan se për shkak të përhapjes së COVID-19 konkursi nuk do të zhvillohet në maj të këtij viti. “Jemi krenar se në vazhdim të 64 viteve Evrovizioni bashkonte njerëzit, por tani na vjen keq se sivjet konkursi nuk mund të zhvillohet”, theksohet në njoftimin e Bashkimit.

Më shumë nga rubrika

Integrali i Rachmaninovit - album i ri dhe sukses i ri i madh për dyshen e pianistëve Aglika Genova dhe Ljuben Dimitrov

“Kjo është thjeshtë e shkëlqyer! Kjo muzikë kërkon virtuozë të vërtetë. Genova & Dimitrov janë ekzekutuesit më të përshtatshëm, të cilët i kanë krijuar këto incizime si një histori të vërtetë dashurie. Njeriu mund ta zbulojë këtë në çdo një..

botuar më 20-04-05 7.10.PD

Violinistja Tanja Tingarova – një jetë si përrallë

Një vajzë në moshën 30 vjeçe që ka udhëtuar në mbarë botën për shkak të talentit të vet – kështu shkurtimisht mund të përshkruajmë violinisten Tanja Tingarova, e cila ka lindur në Plovdiv. Ajo thotë se ka filluar t’i bie veglës magjike që në moshën 6..

botuar më 20-03-28 11.05.PD
Simeon Shterev

U nda nga jeta Simeon Shterevi – njeri prej muzikantëve të mëdhenj xhaz në Bullgari

Më 26 mars u nda nga jeta profesori Simeon Shterev – flautist, pedagog dhe kompozitor, njeri prej muzikantëve më të mëdhenj xhaz në Bullgari. Ai lindi më 24 tetor të vitit 1943 në Sofje. Mbaroi Akademinë Kombëtare Muzikore në Sofje si muzikant..

botuar më 20-03-27 1.16.MD