Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U hoq ndalimi për mbylljen e trafikut drejt Turqisë

Ministri i Shëndetësisë Kirill Ananiev
Foto: BGNES

Ministri i Shëndetësisë Kirill Ananiev anuloi ndalimin e shpallur më herët më 25 mars për kalimin përmes Bullgarisë të maunave dhe kamionëve që udhëtojnë drejt Turqisë. Sanksioni u përkiste maunave dhe kamionëve që vinin nga 67 shtete, përfshi këtu partnerët më të rëndësishëm tregtarë të Turqisë. Vendimi u mor sepse në kufirin me Turqinë kishte një varg maunash të gjatë 50 km, të cilët prisnin në autostradën Marica, që të hyjnë në fqinjin tonë jugor, tha drejtori i “Policisë Kufitare” kryekomisari Svetllan Kiçikov. Ndalimi u hoq pasi filluan bisedime mes ministrave të punëve të brendshme për përballimin e krizës së trafikut.

Më shumë nga rubrika

Shteti do të kompensojë të gjithë punëdhënësit me humbje mbi 20%

Partnerët në Këshillin Kombëtar për Bashkëpunim Trepalësh arritën mirëkuptim për skemën e propozuar nga qeveria për kompensimin e bizneseve, të cilat janë prekur nga masat kundër koronarirusit. Këshilli mblodhi në një tyrezë përfaqësuesit e..

botuar më 20-03-28 4.38.MD

Këtë natë do të zhvendosim akrepat e orës

Kujtojmë se gjatë natës së 29 marsit në 3.00 të kohës lokale në Bullgari ndryshojmë orën, duke zhvendosur akrepat e orës 60 minuta përpara.

botuar më 20-03-28 4.14.MD
Vasill Simov

Prognozojnë uljen e çmimeve të ushqimeve

Në intervistë për Televizionin Bullgar Kombëtar drejtori i Bursës së Mallrave të Sofjes Vasill Simov prognozoi se rritja e kërkimit të ushqimeve që nga fillimi i epidemisë së COVID-19 do të çojë në kërkim më të ulët dhe prandaj tregtarët do të..

botuar më 20-03-28 4.03.MD