Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Opera e Sofjes fton publikun në shfaqje online

Foto: operasofia.bg

Opera e Sofjes do të prezantojë tri shfaqje online. Ditën e premte më 27 mars, nga ora 17.00, orë lokale, fillon Bajaderka (La Bayadère) nga Ludwig Minkus. Incizimi i shfaqjes është nga 18 janari i këtij viti. Ditën e shtune, më 28 mars, në orën 17.00, orë lokale, fillon opera “Il trovatore” nga Giuseppe Verdi. Incizimi është nga viti 2019. Ditën e diele më 29 mars nga ora 16.00, prapë orë lokale, prezantohet një shfaqje tjetër të kompozitorit Verdi “Nabucco”. Incizimi është nga shfaqja në “skenën nën qiellin” para Katedrales “Shën Aleksandër Nevski” në Sofje, realizuar në vitin 2016.


Më shumë nga rubrika

Master of Art në dy formate – i pari është online

Programi festivalit Master of Art përfshin veprat më të mira të kinemasë dokumentare botërore. Ky fakt e bëri këtë veprimtari një nga ngjarjet më të pritura kulturore tek ne. Motoja e edicionit të ardhshëm të pestë është   “Përqafo artin”...

botuar më 20-04-09 1.53.MD

Çmime për muzikantë të rinj bullgarë nga International Music Competition

Çmimin e parë në kategorinë “Ekzekutime Solo” të Konkursit të XI Ndërkombëtar International Music Competition, që u zhvillua në Beograd të Serbisë e fitoi Simeon Bozhillovi. Ai është nxënës në klasën e 10-të të Shkollës së Mesme “Sava Doproplodni” në..

botuar më 20-04-02 10.21.PD

Teatri operistik i Sofjes transmeton shfaqjet online

Teatri operistik i Sofjes prezanton shfaqjet “Giselle”, “Don Kishoti” dhe “Atila” brenda javës së vet të katërt online. Të premten, 3 prill në orën 17.00 fillon “Giselle” me muzikën e kompozitorit Adolphe Adam. Yjet e “Bolshoi Teater” –..

botuar më 20-04-01 6.16.MD